Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Timp legal pt repararea unui produs in garantie .
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Timp legal pt repararea unui produs in garantie .

Buna ziua

Am un produs in garantie ce l.am trimis la reparat , la service-ul cu care lucreaza magazinul de unde am cumparat produsul.

Dupa 17 zile in care nu am primit nici un raspuns , am sunat la ei sa cer explicatii . Mi-au spus ca produsul nu mai e la ei ci la service-ul producatorului.

Intrebarea mea este :
Care e termenul legal de mentinere a unui produs in service ?

Vreau sa le trimit un mail cu subiect si predicat , lege si alin. pentru ai anunta ca imi vreau fie produsul nou fie banii pe el .

Multumesc
O zi buna!
15 zile. Trebuia să aveți specificat pe certificatul de garanție. L. 449/2003, modificată prin O. 9/2016, art. 11 (4) Orice reparare sau înlocuire a produselor va fi făcută în cadrul unei perioade de timp, stabilită de comun acord, în scris, între vânzător și consumator, luându-se în considerare natura produselor și scopul pentru care acesta a solicitat produsele. Perioada de timp stabilită nu poate depăși 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul, după caz, a adus la cunoștința vânzătorului lipsa de conformitate a produsului sau a predat produsul vânzătorului ori persoanei desemnate de acesta pe baza unui document de predare-preluare."
Art. 20, 21 și 22 trebuie și ele avute în vedere. Subiect, predicat și... numerale
Multumesc !

Am facut o instiintare catre serviciul de depanaj , in care le-am specificat ca imi doresc produsul sau contravaloarea acestuia ( conform l. ) .

Mi-au spus ca trebuie sa predau si accesoriile ( incarcator + casti ) altfel nu e posibil .

Eu nu mai am accesoriile pt ca au fost primele care s.au stricat . Insa ce fac ei acum e legal sau la intimidare?

Multumesc ,
O zi buna !

IonPopescu-B a scris:

15 zile. Trebuia să aveți specificat pe certificatul de garanție. L. 449/2003, modificată prin O. 9/2016, art. 11 (4) Orice reparare sau înlocuire a produselor va fi făcută în cadrul unei perioade de timp, stabilită de comun acord, în scris, între vânzător și consumator, luându-se în considerare natura produselor și scopul pentru care acesta a solicitat produsele. Perioada de timp stabilită nu poate depăși 15 zile calendaristice de la data la care cumpărătorul, după caz, a adus la cunoștința vânzătorului lipsa de conformitate a produsului sau a predat produsul vânzătorului ori persoanei desemnate de acesta pe baza unui document de predare-preluare."
Art. 20, 21 și 22 trebuie și ele avute în vedere. Subiect, predicat și... numerale

Aveți obligația să le restituiți produsul așa cum a fost livrat, inclusiv accesoriile.
Pai si im cazul in care acestea s.au stricat si le.am aruncat , eu acum pierd tot produsul din cauza unei perechi de casti si a unui incarcator ?

IonPopescu-B a scris:

Aveți obligația să le restituiți produsul așa cum a fost livrat, inclusiv accesoriile.