Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Timp de plata de la emiterea facturii
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Timp de plata de la emiterea facturii

Am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:

1. In cat timp de la emiterea facturii, trebuie s-o plateasca o persoana fizica? In care lege este mentionat acest lucru?
2. Poate fi o factura emisa intr-o zi cu scadeta in aceeasi zi?

In asteptarea raspunsului dvs
Multumesc
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Cum ati solutionat problema? Am patit si eu ceva similar. Am avut o consultatie de baza de voucher, am verificat la receptie INAINTE daca e gratuita, mi s-a comunicat ca da, apoi medicul mi-a facut ecografie abdominala, nu m-a informat despre costuri. La final am trecut din nou pe la receptie sa ma asigur ca nu e nimic de plata, mi s-a confirmat ca nu.
Peste cateva zile primesc telefoane in care imi comunica ca am o factura restanta de 380lei pt ecografie. Mie nu mi se pare legal asa ceva, eram curioasa daca ati reusit sa solutionati si cum.
Buna, și cum ai rezolvat situația daca se poate, sunt pățit și eu recent fix cu aceiași situație și nu am de gand sa achit, ai achitat sau te suna sa recupereze datoria?