Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog un sfat, situatie fara iesire
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog un sfat, situatie fara iesire

Am urmatoarea situatie:doua hotarari judecatoresti (tribunal si curte),reintegrarea si drepturi salariale din 01.06.2008.Nu am bani si am depus plangere la parchet.In 01.07.2008,primesc o rezolutie, ca s-a confirmat urmarirea penala dar numai art.277 C.muncii, dar pana in prezent nu s-a rezolvat nimic.Plangere penala art.305-306 c.penal.Rezolutie, tatal copilului a aratat ca are banii, dar nu i-a dat ca nu a stiut CNP.Nici prin mandat postal si nici prin consemnare la cec nu este nevoie de CNP.Am facut toate demersurile si toti sunt de acord cu aratatul banilor.Am facut si ultima cale de atac si se judeca 23.11.2009.Fara niciun leu, copilul nu putea sa mearga la scoala(am cerut in baza Lg.272,art.48,alin.1 lit.f,dar fara raspuns).Protectia copilului m-a actionat in judecata, Ordonanta Presedinsitiala, dar s-a amanat, sa vada ce se rezolva pe 23.11.2009.Am 2 avocati din oficiu (Oronanta Presedintiala si intretinere minor) si 1 vrea sa ma ajute in alt litigiu, tot gratis.Toti 3 nu realizeaza atitudinea parchetului.Dvs. ce sfat imi dati.Multumesc frumos.
Cred ca trebuie sa precizati clar care este problema.
Prima problema.Am doua hotari judecatoresti (tribunal si Curte).reintegrare si drepturi salariale din 01.06.2008.Nu a vrut sa le respecte, am depus plangere la parchet ,art.277-278 C.muncii.Pe data de 01.07.2009, am primit rezolutia,confirma inceperea urmaririi penale impotriva invinuitului, nerespectand art.277 C.muncii. De art.278 nu aminteste nimic.Din 01.07.2009, nu mi s-a mai comunicat nimic.Mentionez ca angajatorul este sotul meu si tatal copilului (nu suntem divortati, dar a abandonat familia.S-a cerut de la parchet lamuriri in privinta dosarului, dar nu au comunicat nimic, nu tin cont ca fara bani nu se poate trai
A doua problema.Dupa abandonarea familiei, sotul meu a modificat sediul societatii (SRL infiintat in timpul casatoriei, cu bani primiti mostenire de la bunicii mei vitregi, insa pana la divort se considera bani comuni), a cooptat asociat, o societate care nu exista si a vandut parti sociale altei societati existente si pe mine m-a concediat ilegal (hotararile judecatoresti de la prima problema)Nu participa cu nimic pentru intretinerea minorului.Am depus o plangere la parchet, art.208-210; 305-306 C.penal.Rezolutia, Este bine si corect ca a vandut partile sociale ca eu am fost salariata si apoi concediata, iar pentru minor a aratat ca are bani dar nu i-a dat ca nu a stiut CNP, in acest caz nu l-a afectat pe copil dezvoltarea fizica,intelectuala sau morala.Amtrecut prin etapele ce se impun si pe 23.11.2009 are termen recursul.Este posibil sa se respinga ca si la Judecatorie, fara obiect.In situatia aceasta, desi dl.avocat a explicat numai in baza legii (art.30,41.101 c.familiei, Decizile 178/1992 ICCJ;627/2001 CA Brasov ,29/R/2005 CA brasov,Lg.164/2006,Lg.416/2001,Lg.272/2004,judecatorii inteleg ce vor.Pur si simplu a ramas fara cuvinte, Am o declaratie din partea sotului,prin care imi declara "o minte diabolica mai crede in dreptate, cu banirezolvi totul".Puteti sa-mi dati vreun sfat.
A treia problema. Situatia de necrezut in care ma aflu a dus la abandonul scolar de catre minor.Am cerut ajutor in baza Lg.272/2004 art.48 alin.1 lit.f de la scoala, dar nu a raspuns nici da nici baAm cerut ajutor de Protectia copilului pe data de 13.01.2009 si a raspuns ca potrivit Lg.272/2004, copil este cel pentru care exista hotarare judecatoreasca de plasament nu de adoptie (copilul este infiat de ambii).Pe data de 10.11.2009,a fost prima instanta, pentru Ordonanta Presedintiala, in baza Lg.272/2004, privind masuri de urgenta (sa ia copilul )introdusa de Protectia copilului.Doamna judecatoare ,in situatia existenta nu a putut sa se exprime (cum sa nu contribuie tatal pentru intretinerea copilului, cum sa nu plateasca drepturile salariale si sa nu contribuie pt.intretinerea familiei pana la divort (aratatul banilor din rezolutia parchetului nu spune nimic).A dat un termen, 24.11.2009, sa-i comunic hotararea ce se v-a lua in data de 23.11.2009.D-na avocata nu poate sa inteleaga de ce nu a respins actiunea, fiindca nu din vina mea s-a ajuns la acesta situatie, mai mult pe tatal copilului nici nu l-au chemat.Dvs.considerati ca se va trece peste dorinta copilului si il v-a lua, daca pe data de 23.11.2009 se respinge actiunea si ramane valabil ca minorul poate trai fara hrana si carte. Va multumesc
Pana la urma copilul este adoptat sau doar il aveti in plasament familial? fiindca daca este doar plasament familial, in aceste conditii, in care situatia minorului este atat de critica, vor fi instituite masuri de urgenta privind protectia copilului. Daca este adoptat insa, tatal poate fi obligat la plata pensiei de intretinere , altfel, poate raspunde pentru infractiunea de abandon de familie. Se poate insa evalua intreaga situatie a copilului de la data adoptiei, iar in cazul in care se va dovedi ca adoptia minorului este in detrimentul lui, datorita abandonului scolar , si intregii sale situatii, ar putea fi desfacuta adoptia. Nu se stie, in orice caz, se urmareste realizarea interesului superior al copilului prin oricare dintre modalitati: adoptie, plasament familial sau tutela.