Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca la domiciliu si munca cu timp partial pot exista ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca la domiciliu si munca cu timp partial pot exista in acelasi CIM?

Ambele variante sunt legale separat. Acest aspect este clar. Dar cum se poate reduce programul unui salariat cu munca la domiciliu fara a fi interpretat ca o evaziune fiscala? Cum se dovedeste ca acesta a lucrat 6 ore pe zi si nu 8 ore? Ma refer la munca de natura contabila, care nu poate fi normata gen numar de repere executate pe ora.
Contractul individual de muncă la domiciliu şi trebuie sa conţina programul în cadrul căruia angajatorul este în drept să controleze activitatea salariatului său şi modalitatea concretă de realizare a controlului.

Prin urmare, avand in vedere ca , salariatul cu timp partial nu poate efectua munca suplimentara, i se poate solicita acestuia un raport de activitate.