Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de lauzie

Daca am benrficiat de 2 luni de concediu de maternitate(prenatal) ,beneficiez si de cel de lauzie,adica inca 2 luni .Va fi platit la fel 85%din salariul brut? Va fi platit tot de catre angajator ?
Este vorba de concediul de maternitate cu o durata totala de 126 de zile calendsristice.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

SECŢIUNEA a 4-a
Concediul și indemnizația de maternitate
ART. 39
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină și lăuzie pe o perioadă de 126 de zile
calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizație de maternitate. Concediul pentru
sarcină se acordă pe o perioadă de 63 de zile înainte de naștere, iar concediul pentru lăuzie pe o perioadă de 63 de zile după naștere. Concediile pentru sarcină și lăuzie se pot compensa între ele, în funcție de recomandarea medicului și de opțiunea persoanei beneficiare, în așa fel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(2) De drepturile prevăzute la alin. (1) beneficiază și femeile care nu se mai află, din motive
neimputabile lor, în una dintre situațiile prevăzute la art. 1 alin. (1) din Ordonanța de urgență a
Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu
modificările și completările ulterioare, dacă nasc în termen de 9 luni de la data pierderii calității de asigurat. Faptul că pierderea calității de asigurat nu s-a produs din motive imputabile persoanei în cauză se dovedește cu acte oficiale eliberate de angajatori sau de asimilații acestora, iar indemnizația se achită din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate de către casele de asigurări de sănătate unde medicul de familie al asiguratei are încheiată convenție.
(3) În situația prevăzută la alin. (2), baza de calcul al indemnizației de maternitate se constituie
din media veniturilor lunare asigurate, din ultimele 6 luni anterioare datei pierderii calității de
asigurat, cu respectarea prevederilor art. 10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
(4) Persoanele cu handicap asigurate beneficiază, la cerere, de concediu pentru sarcină, după
luna a 6-a de sarcină, astfel încât durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice.
(5) În situația copilului născut mort sau în situația în care acesta moare în perioada concediului
de lăuzie, indemnizația de maternitate se acordă pe toată durata acestui concediu.
ART. 40
Concediul medical pentru maternitate se acordă numai pentru sarcină, și nu pentru afecțiunile
care pot interveni pe parcursul sarcinii, fără legătură cu aceasta.
ART. 41
(1) Certificatele de concediu medical pentru sarcină se eliberează pentru cel mult 30/31 de zile
calendaristice de către medicul de familie sau de către medicul de specialitate obstetrică-ginecologie, care ia în evidență și urmărește pe parcursul sarcinii gravida, până la durata maximă prevăzută de lege.
(2) Certificatul de concediu medical pentru lăuzie se eliberează de medicul curant de specialitate obstetrică-ginecologie din unitatea sanitară unde a născut femeia sau de medicul de familie, pentru perioade de cel mult 30/31 de zile calendaristice. Prelungirea concediului medical pentru lăuzie până la durata maximă prevăzută de lege se face de medicul de familie care are în urmărire lăuza.
ART. 42
În situația în care survine decesul mamei, la naștere sau imediat după aceasta, tatăl beneficiază
de restul concediului neefectuat de către mamă, în condițiile Legii concediului paternal nr.
210/1999, certificatul fiind eliberat de medicul de specialitate obstetrică-ginecologie din unitatea sanitară unde a născut femeia sau de medicul de familie, după caz.
ART. 43
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate se determină conform art. 25 alin. (1) din
Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările și completările ulterioare.
ART. 44
Indemnizația de maternitate se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări
sociale de sănătate.