avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 551 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare CIM cf art.52 lit c - Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare CIM cf art.52 lit c - Codul Muncii

Buna seara,

In contextul actual, somajul tehnic implica chestiuni juridice la care caut raspunsuri.
In primul rand :
- pe parcursul suspendarii CIM, conform art.52 lit c - Codul muncii, este posibil ca un salariat sa aduca concediu medical si sa fie platit corespunzator?
- ce cote nu se platesc in acest caz?
- somajut tehnic constituie vechime in munca?
Va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la aceste intrebari.
Va multumesc !
Ultima modificare: Luni, 19 Noiembrie 2018
Cosmi7, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cosmi7 , utilizator 18:56, 20 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, este posibil ca un salariat sa aduca concediu medical si sa fie platit corespunzator.

Incepand cu data de 01 ianuarie 2018, contributiile sociale obligatorii datorate pentru veniturile salariale si asimilate salariilor in cazul conditiilor normale de munca sunt urmatoarele:
a) contributia de asigurari sociale, datorata de persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor bugetului asigurarilor sociale de stat in cota de 25%;
b) contributia de asigurari sociale de sanatate, datorata de persoanele fizice care realizeaza venituri din salarii si asimilate salariilor bugetului Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate in cota de 10%;
c) contributia asiguratorie pentru munca, datorata bugetului general consolidat de angajator in cota de 2,25%.
Totodata, asupra indemnizatiei se calculeaza impozit pe venit in cota de 10%.
sursa: [ link extern ]
Va multumesc!
Chiar astazi am sunat la doua institutii publice judetene care gurverneaza asigurarile de sanatate si ambele mi-au spus ca in perioada somajului tehnic, nu se platesc concediile medicale ! Nu mi-au indicat nicio baza legala in acest sens!
Concediul medical este o situatie de suspendare de drept a c.i.m. ,pe cand "somajul tehnic" este o situatie de suspendare facultativa a c.i.m.

Vedeti si acest link
[ link extern ]
Va multumesc pentru toate informatiile puse la dispozitie !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii indemnizatie somaj tehnic Resuman Resuman Buna ziua, M-ar interesa unde gasesc informatii in lege despre contributiile si impozitul aplicabile indemnizatiei primite de angajati in timpul somajului ... (vezi toată discuția)
Obligatia de plata a cam 2.25%pentru pensionari angajati cu carte de munca CARPENSIONARI CARPENSIONARI Confor noilor legi de salarizare societatea trebuie sa plateasca 2.25% Contributia asiguratorie pentru munca, calcalat la salariul brut. Societatea noastra ... (vezi toată discuția)
Cas ovidiucostel ovidiucostel Sunt pensionar MAI cu pensie militara de serviciu si lucrez la o firma privata fiind angajat cu CIM pe durata nedeterminata si intrebarea mea este daca este ... (vezi toată discuția)