Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare

Buna ziua
Va rog sa ma ajutați intr-o problema legată de salarizare și anume: eu ca referent de resurse umane când m-am angajat in fisa postului mi s-au scris anumite atribuții ce țin de resurse , dar acum d-l director mi-a dat sa fac și salarizarea. Juristul a zis ca nu îmi face decizie pt ca salarizarea este in atribuția referentului de resurse umane și ca nu trebuie decizie doar trebuie sa completez fisa postului cu atribuția de salarizare. Este corect cum zice juristul?
Solicitati juristului sa va comunice baza legala a sustinerii lui ... salarizarea a intrat in atributiile R.U. , datorita practicii unor angajatori si nu datatorita unui text de lege.

Intr-adevar, potrivit Codului Muncii:
art.40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
....
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....
Deci sa înțeleg ca nu este in fisa postului referentului de resurse umane sa facă salarizarea, decât dacă i se cere asta. Pana acum făcea contabilitatea. O sa întreb juristul legea prin care RU face salarizarea.Cine mai poate face salarizarea intr-o instituție?
Serviciul de Contabilitate mai poate face salarizarea.
Multumesc