Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Primesc o parte din salariu ,,în mână''. Nu este un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Primesc o parte din salariu ,,în mână''. Nu este un caz de evaziune fiscală?

Buna seara,
Am primit o oferta de angajare,numai ca in bucuria momentului nu am luat in seama o mentiune a managerului,care acum mi-a dat de gandit:mi s-a spus ca voi lua "in mana" 8,5% din valoarea totala a salariului,restul fiind virat pe card. Nu am semnat inca contractul,dar cel mai probabil acel 8,5% nu va fi declarat in CIM. Am auzit si vazut multe cazuri in care apare aceasta "practica",mai ales in joburi low-end(ca si cel pt. care am primit oferta,de altfel). Intrebarile mele sunt:
1)Nu este un caz de evaziune fiscala?
2)Imi poate compromite REGES-ul si viitorul profesional?
3)Am cerut astazi persoanei de la HR un contract care motiveaza TOT salariul - a spus ca trebuie sa vorbeasca cu mangerul. Daca nu doreste sa imi motiveze intreg salariul ar trebui sa semnez contractul(chiar si pe o luna de zile), sau sa renunt din start la colaborare si sa caut altceva?
4) Ipotetic,care este cel mai rau lucru care mi se poate intampla in cazul in care semnez un astfel de contract?(pasibil de penalizari din partea statului,cazier,ceva?).
Multumesc anticipat!
Manuela Rășină, administrator
1)Nu este un caz de evaziune fiscala?

Este o situatie de evaziune fiscala.

2)Imi poate compromite REGES-ul si viitorul profesional?

Nu are niciun efect REGES-ul asupra viitorului dvs.

3)Am cerut astazi persoanei de la HR un contract care motiveaza TOT salariul - a spus ca trebuie sa vorbeasca cu mangerul. Daca nu doreste sa imi motiveze intreg salariul ar trebui sa semnez contractul(chiar si pe o luna de zile), sau sa renunt din start la colaborare si sa caut altceva?

Este o solutie cautarea unui loc de munca unde sa se especte legea.

4) Ipotetic,care este cel mai rau lucru care mi se poate intampla in cazul in care semnez un astfel de contract?(pasibil de penalizari din partea statului,cazier,ceva?).
Multumesc anticipat!

Sunt mai multe posibilitati :
- riscul ca banii in plus sa nu va mai fie platiti;
- riscul sa puteti fi acuzata de complicitate la evaziune fiscala.
etc.
Multumesc frumos pt. raspuns ! Ramane sa vad luni cu ce atitudine voi fi intampinat de manager/HR si daca mi se va oferi un contract care motiveaza intreg venitul. In caz contrar,nu semnez nimic si ies pe usa. O zi frumoasa!
Va sfatuiesc sa nu semnati un contract care va isca vreo suspiciune.
Faptul că plata se face parțial "in mana" și parțial pe card nu înseamnă obligatoriu că ce iei in mana nu se regăsește în contract. Poate așa au ei obiceiul de plata a salariilor și ai fost anunțată dar pe care nu ești obligata sa îl accepți. Dacă ți s-ar spus că 8,5% primești în afara de ce este trecut în CIM atunci era mai clar faptul că evita niste taxe. Sincer.. procentul ăla de 8,5% din salariu nu cred că ar justifica asumarea riscului de amenzi și alte probleme din partea firmei.