Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand se poate pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand se poate pensiona?

barbat nascut pe 4oct 1950 salariat din 1966 si in prezent -2 ani de armata in aceasta perioada.
din 1966 pana in 2001 salariat in grupa1 de munca.
cand se poate pensiona?
Din datele furnizate de dvs reies urmatoarele :
- 35 de ani in grupa I de munca ... ceea ce insemana o reducere a varstei standard de pensionare cu 15 ani
- un stagiu de cotizare de 43 de ani, din care 2 ani stagiu militar.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Reveniti, va rog, cu urmatoarele precizari:
-perioada in care ati satisfacut stagiul militar;
-data exacta in care ati fost angajat prima oara, nu numai anul.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
data nasterii 4 oct 1950.
data angajarii 7.09.1966.
din 10.10.1970 pana la 8.01.1973 armata.(2 ani de armata +2 luni fara sa fie salariat)
din 8.01.1973 pana in prezent salariat .
in acceasta perioada de la angajare si pana in 2001 a lucrat in grupa 1 de munca.
cand se poate pensiona?
va multumesc anticipat.
Date generale: Un barbat nascut in octombrie 1950 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta la 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat pana in prezent i se adauga 16 ani stagiu aferent activitatii desfasurate in grupa I de munca. Conditia referitoare la stagiu este indeplinita pentru a beneficia de orice categorie de pensie.

Varsta standard de pensionare: Pentru 32 de ani intregi lucrati in grupa I de munca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare cu 15 ani, conform art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000.

Prin urmare, puteti depune cererea de pensionare insotita de acte oricand doriti dvs. As putea scrie ca puteati beneficia de pensie pentru limita de varsta din octombrie 2000, cand ati implinit 50 de ani - varsta standard redusa, - dar atunci Legea nr. 19/2000 nu era in vigoare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea