avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Negociere Individuala a Salariului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Negociere Individuala a Salariului

Buna ziua!
Sunt angajat in mediul privat la o societate
ce are in jur de 300 salariati. In fiecare an
directorul societatii trimite sefului direct
actele aditionale cu modificarea (marirea)
salariilor. Aceasta asa numita ,,negociere individuala''
nu s-a desfasurat niciodata de ani buni, practic ne sunt impuse
pe aceste acte aditionale un salariu cu care o parte din noi nu suntem de acord.
Seful ne cheama pe rand pt semnarea actului aditionat
fara sa negocieze cu noi, actele aditionale vin deja cu salariile
fixate fara a se desfasura o negociere , fara sa fie prezent un reprezentant legal al sindicatului.
Este corect cum procedeaza angajatorul?
Ce se poate intampla daca nu sunt de acord cu salariul impus
si scris pe acel act aditional si nu vreau sa-l semnez?
As putea sa actionez in judecata directorul sau angajatorul?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:13, 20 Ianuarie 2019
Aveti sindicat ?
Avem sindicat , dar el este ca si inexistent, este doar inregistrat la judecatorie si atat
liderul a fost ales nu stiu de cine, acest lucru s-a intamplat acum vreo 15 ani
este un favorizat al patronului, masina la scara, este angajat pe o functie de care noi nu stim
In acest, va trebui sa solicitati sprijinul unei conferatii/federatii nationale sindicale ....Intr-adevar, practica majoritara la angajatori , este ca salariul individual nu se prea negociaza .. fie se accepta, fie nu se accepta salariul stabilit de acesta.
Ce sanse am in cazul in care actionez in judecata? Din cate stiu, cineva din partea conducerii trebuie sa fie prezent la o negociere, director sau lider de sindicat.

Cornel Vasile a scris:

In acest, va trebui sa solicitati sprijinul unei conferatii/federatii nationale sindicale ....Intr-adevar, practica majoritara la angajatori , este ca salariul individual nu se prea negociaza .. fie se accepta, fie nu se accepta salariul stabilit de acesta.

Nu avem de unde sa stim exact ce sanse aveti dvs in instanta...

La negocierea individuala partile sunt salariatul si reprezentantul angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nesemnarea acordului intre parti la negocierea anuala a salariului bcfbmv bcfbmv Buna Seara, As dori sa intreb si eu daca, intre directorul unitatii si seful de departament (din care fac eu parte), s-a ajuns la o "intelegere" de ... (vezi toată discuția)
Act aditional la ccm Mitzi76 Mitzi76 Am o intrebare. In unitatea noastra, ca act aditional la CCM se semneaza o nota comuna administratie-sindicat. Exista doua sindicate, din care unul ... (vezi toată discuția)
Negociere ccm la nivel de unitate nasale nasale Daca la nivelul aceleasi unitati, s-au constituit doua sindicate reprezentative, patronul este obligat sa negocieze semnarea CCM in acelasi timp cu amandoua ... (vezi toată discuția)