Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Casa de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Casa de pensie

Sunt pensionat la limita de varsta din 2015 si din octombrie 2018 m-am angajat cu contract de munca pe o perioadă nedeterminată. Trebuie sa anunt casa de pensii ? Ce pasi trebuie sa urmez? Cand trebuie sa duc adeverinta de venit la casa dupa fiecare an lucrat sau la încetarea activitatii? Multumesc
Nu este obligatorie anuntarea Casa de Pensii pentru asa ceva... potrivit prevederilor art. 107 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Alin. (3) Pensia poate fi recalculată prin adăugarea veniturilor și/sau a stagiilor de cotizare, perioadelor asimilate stagiilor de cotizare prevăzute de lege și prin valorificarea altor documente de natură să conducă la modificarea drepturilor de pensie, nevalorificate la stabilirea acesteia.

Alin.(4) Pensionarii pentru limită de vârstă care, după data înscrierii la pensie, realizează stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, în condițiile legii.

Asasar, legea nu impune realizarea unui stagiu minim de cotizare dupa pensionare pentru solicitarea recalculării.
Va multumesc si va doresc multa sanatate.