Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor deces Mapn
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor deces Mapn

Tatăl meu a decedat în 04.02.2019 și a fost plt adj în cadrul MAPN. Mi s-a spus ca am dreptul la 4100 lei, la fel ca cei din civilie, deși pe site-ul MAPN, scrie ca are dreptul la 20 de solde. Întrebarea mea e, unde e adevărul?? Mulțumesc anticipat, fiica lui
Legea 153/2017
Anexa VI
art.91
În caz de deces al personalului militar, polițiștilor și funcționarilor publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare, soția sau soțul supraviețuitor ori copiii, iar, în lipsa acestora, părinții, beneficiază de un ajutor egal cu 12 solde de funcție/salarii de funcție, fără a fi necesară îndeplinirea condițiilor referitoare la trecerea în rezervă sau direct în retragere/încetarea raporturilor de serviciu, cu drept la pensie, a celor decedați.
Ieri am primit ajutorul de deces, ptr tatăl meu, în valoare de 4157 lei. Deci??? Unde sunt cele 12 solde promise prin Legea 153/2017? Militarul=Civil la deces? Unde sau la cine să apelez, ca să aflu adevărul?

Cornel Vasile a scris:

Legea 153/2017
Anexa VI
art.91
În caz de deces al personalului militar, polițiștilor și funcționarilor publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare, soția sau soțul supraviețuitor ori copiii, iar, în lipsa acestora, părinții, beneficiază de un ajutor egal cu 12 solde de funcție/salarii de funcție, fără a fi necesară îndeplinirea condițiilor referitoare la trecerea în rezervă sau direct în retragere/încetarea raporturilor de serviciu, cu drept la pensie, a celor decedați.

Contactati Casa de Pensii sectoriala a Ministerului Apararii Nationale.
S-a rezolvat? Am aceeasi problema cu Casa de Pensii MAI in prezent