avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ajutor deces Mapn
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ajutor deces Mapn

Tatăl meu a decedat în 04.02.2019 și a fost plt adj în cadrul MAPN. Mi s-a spus ca am dreptul la 4100 lei, la fel ca cei din civilie, deși pe site-ul MAPN, scrie ca are dreptul la 20 de solde. Întrebarea mea e, unde e adevărul?? Mulțumesc anticipat, fiica lui
Cel mai recent răspuns: Animeon , utilizator 10:54, 6 Aprilie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 153/2017
Anexa VI
art.91
În caz de deces al personalului militar, polițiștilor și funcționarilor publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare, soția sau soțul supraviețuitor ori copiii, iar, în lipsa acestora, părinții, beneficiază de un ajutor egal cu 12 solde de funcție/salarii de funcție, fără a fi necesară îndeplinirea condițiilor referitoare la trecerea în rezervă sau direct în retragere/încetarea raporturilor de serviciu, cu drept la pensie, a celor decedați.
Ieri am primit ajutorul de deces, ptr tatăl meu, în valoare de 4157 lei. Deci??? Unde sunt cele 12 solde promise prin Legea 153/2017? Militarul=Civil la deces? Unde sau la cine să apelez, ca să aflu adevărul?

Cornel Vasile a scris:

Legea 153/2017
Anexa VI
art.91
În caz de deces al personalului militar, polițiștilor și funcționarilor publici cu statut special din sistemul administrației penitenciare, soția sau soțul supraviețuitor ori copiii, iar, în lipsa acestora, părinții, beneficiază de un ajutor egal cu 12 solde de funcție/salarii de funcție, fără a fi necesară îndeplinirea condițiilor referitoare la trecerea în rezervă sau direct în retragere/încetarea raporturilor de serviciu, cu drept la pensie, a celor decedați.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contactati Casa de Pensii sectoriala a Ministerului Apararii Nationale.
S-a rezolvat? Am aceeasi problema cu Casa de Pensii MAI in prezent

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor inmormantare. ... danuta01 danuta01 Bună ziua. Voiam sa știu dacă se acorda ajutor de înmormântare din partea Ministerului Aparari Nationale. Și dacă da, unde trebuie sa mă interesez? ... (vezi toată discuția)
Ajutor deces pensionar fost mapn metisben@yahoo.com metisben@yahoo.com Tatăl meu a decedat în 04.02.2019 și mi s-a spus ca are dreptul numai la 4100 lei, la fel ca un pensionar civil, deși pe un site MAPN, se scrie că are ... (vezi toată discuția)
Pensie mapn timp de un an jumatate dupa deces, recuperare de la mostenitori jbip21 jbip21 Buna ziua, Am urmatoarea situatie: Tata a decedat in octombrie 2009. La 5 zile dupa deces am anuntat toate institutiile de care noi (copiii) stiam de ... (vezi toată discuția)