Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Indemnizatia de hrana se aduna la sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Indemnizatia de hrana se aduna la sporuri

Indemnizatia de hrana prevazuta in bugetul 2019 este considerata spor de munca?
Este corecta afirmatia ca trebuie scazute sporurile pt institutie ca sa putem primi aceasta indemnizatie ca sa nu se depaseasca 30%?
Suma sporurilor, compensațiilor, adaosurilor, primelor, premiilor și indemnizațiilor, inclusiv cele pentru hrană și vacanță, acordate cumulat pe total buget pentru fiecare ordonator de credite nu poate depăși 30% din suma salariilor de bază, a soldelor de funcție/salariilor de funcție, soldelor de grad/salariilor gradului profesional deținut, gradațiilor și a soldelor de comandă/salariilor de comandă, a indemnizațiilor de încadrare și a indemnizațiilor lunare, după caz.