avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Model de contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Model de contract

Buna, ma poate cineva ajuta cu un model de contract de imprumut banesc intre o persoana fizica si o persoana juridica cu indicarea unei persoane fizice in calitate de fidejusor.
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
ianasamson, utilizator
Cel mai recent răspuns: DenisRif , utilizator 22:33, 12 Februarie 2019
Sunt pe internet....ca model insa il adaptati la situatia dumneavoatra adaugand calitatea de fidejusor .

Art.1659 Cod Civil dispune ca atunci cand debitorul are obligatia sa aduca un fidejusor, acesta din urma trebuie sa fie o persoana capabila de a contracta, sa fie solvabila, si sa aiba domiciliul in raza teritoriala a tribunalului judetean unde urmeaza sa se execute obligatia.


IL ADAPTATI LA NEVOILE DUMNEAVOASTRA INCLUZAND SI ALTE CLAUZE DACA DORITI

CONTRACT DE IMPRUMUT NUMARUL..............din data de........................

Art. 1. PARTI
S.C. .......X.......... S.R.L., cu sediul în ..........., str. .......... nr. ..., bl. ...., sc. ..., et. ...., ap. ...., sector ........, Tel/Fax: .............., înregistrată la Registrul Comerţului sub Nr. .............., având contul nr. ............, deschis la .................., Cod Fiscal ..............., REPREZENTATA PRIN DOMNUL ........................................................................................... IN CALITATE DE ADMINISTRATOR /UNIC ASOCIAT/ASOCIAT...etc

Dl./D-na ...................., cetăţean român, identificat cu B.I. seria ..... nr. .......... eliberat de ................, la data de ............., cod numeric personal ................, domiciliat în ............., str. ..........., nr. ....., bl. ......, sc. ...., ap. ....., sector ....., în calitate de...................................
si
Dl./D-na ...................., cetăţean român, identificat cu B.I. seria ..... nr. .......... eliberat de ................, la data de ............., cod numeric personal ................, domiciliat în ............., str. ..........., nr. ....., bl. ......, sc. ...., ap. ....., sector ....., în calitate de FIDEJUSOR
Art. 2. OBIECTUL CONTRACTULUI
Societatea comercială ......X.......... S.R.L. acordă asociatului un împrumut în sumă de ................. lei, pe termen de ............ ani,
Art. 3. TERMENUL de rambursare a împrumutului de către asociat începe de la data de ........... şi se va încheia la ..............,
Art. 4. MODALITATEA DE EFECTUARE A PLĂŢILOR
Plata împrumutului acordat se efectuează de către S.C. ............ X ......... S.R.L., în numerar, în plăţi lunare, până la data de .......... .
Art. 5. Imprumutatul trebuie să restituie întreaga suma împrumutată la termenul stipulat în contract.
Art. 6. Fidejusorul consimte ca este de acord sa garanteze imprumutul si sa execute el obligatia in cazul in care Imprumutatul refuza sa mai plateasca
Art. 7 Litigiile decurgând din interpretarea şi executarea prezentului contract, vor fi soluţionate de către părţi pe cale amiabilă. În cazul nesoluţionării lor în acest mod, litigiile vor fi supuse instanţelor judecătoreşti competente.
Art. 8. Modificarea prezentului contract poate fi făcută numai în scris, prin acordul ambelor părţi, sub forma unui act adiţional.
Art.9 Prezentul Contract constituie titlu executoriu intre parti
Art. 10. Prezentul contract a fost încheiat astăzi ......, în 3 (trei) exemplare, câte unul pentru fiecare parte.

S.C. ............. S.R.L. Fidejusor Imprumutat
Administrator,
Asociat,
Ultima modificare: Marți, 12 Februarie 2019
DenisRif, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat zsozso79 zsozso79 Buna ziua! Am nevoie de un contract de comodat,pentru firma mea de a deschide un punct de lucru.As vrea sa comodez de la o persoana fizica.Cineva nu are un ... (vezi toată discuția)
Dobanda contract imprumut asociat dana_2011 dana_2011 Buna ziua! Am o intrebare!Am imprumutat societatea in calitate de asociat unic , am facut contract de imprumut dar nu stiu daca este obligatorie dobanda.Ma ... (vezi toată discuția)
Activitatea de morarit pe i.i. DANNUTZA85 DANNUTZA85 In legatuta cu o intreprindere individuala care este neplatitoare de tva are ca obiect de activitate fabricarea produseor de morarit, mai exact o moara de ... (vezi toată discuția)