Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Model de contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Model de contract

Buna, ma poate cineva ajuta cu un model de contract de imprumut banesc intre o persoana fizica si o persoana juridica cu indicarea unei persoane fizice in calitate de fidejusor.
Multumesc anticipat!
ianasamson, utilizator
Sunt pe internet....ca model insa il adaptati la situatia dumneavoatra adaugand calitatea de fidejusor .

Art.1659 Cod Civil dispune ca atunci cand debitorul are obligatia sa aduca un fidejusor, acesta din urma trebuie sa fie o persoana capabila de a contracta, sa fie solvabila, si sa aiba domiciliul in raza teritoriala a tribunalului judetean unde urmeaza sa se execute obligatia.

IL ADAPTATI LA NEVOILE DUMNEAVOASTRA INCLUZAND SI ALTE CLAUZE DACA DORITI

CONTRACT DE IMPRUMUT NUMARUL..............din data de........................

Art. 1. PARTI
S.C. .......X.......... S.R.L., cu sediul în ..........., str. .......... nr. ..., bl. ...., sc. ..., et. ...., ap. ...., sector ........, Tel/Fax: .............., înregistrată la Registrul Comerţului sub Nr. .............., având contul nr. ............, deschis la .................., Cod Fiscal ..............., REPREZENTATA PRIN DOMNUL ........................................................................................... IN CALITATE DE ADMINISTRATOR /UNIC ASOCIAT/ASOCIAT...etc

Dl./D-na ...................., cetăţean român, identificat cu B.I. seria ..... nr. .......... eliberat de ................, la data de ............., cod numeric personal ................, domiciliat în ............., str. ..........., nr. ....., bl. ......, sc. ...., ap. ....., sector ....., în calitate de...................................
si
Dl./D-na ...................., cetăţean român, identificat cu B.I. seria ..... nr. .......... eliberat de ................, la data de ............., cod numeric personal ................, domiciliat în ............., str. ..........., nr. ....., bl. ......, sc. ...., ap. ....., sector ....., în calitate de FIDEJUSOR
Art. 2. OBIECTUL CONTRACTULUI
Societatea comercială ......X.......... S.R.L. acordă asociatului un împrumut în sumă de ................. lei, pe termen de ............ ani,
Art. 3. TERMENUL de rambursare a împrumutului de către asociat începe de la data de ........... şi se va încheia la ..............,
Art. 4. MODALITATEA DE EFECTUARE A PLĂŢILOR
Plata împrumutului acordat se efectuează de către S.C. ............ X ......... S.R.L., în numerar, în plăţi lunare, până la data de .......... .
Art. 5. Imprumutatul trebuie să restituie întreaga suma împrumutată la termenul stipulat în contract.
Art. 6. Fidejusorul consimte ca este de acord sa garanteze imprumutul si sa execute el obligatia in cazul in care Imprumutatul refuza sa mai plateasca
Art. 7 Litigiile decurgând din interpretarea şi executarea prezentului contract, vor fi soluţionate de către părţi pe cale amiabilă. În cazul nesoluţionării lor în acest mod, litigiile vor fi supuse instanţelor judecătoreşti competente.
Art. 8. Modificarea prezentului contract poate fi făcută numai în scris, prin acordul ambelor părţi, sub forma unui act adiţional.
Art.9 Prezentul Contract constituie titlu executoriu intre parti
Art. 10. Prezentul contract a fost încheiat astăzi ......, în 3 (trei) exemplare, câte unul pentru fiecare parte.

S.C. ............. S.R.L. Fidejusor Imprumutat
Administrator,
Asociat,
DenisRif, utilizator