Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Constituie infractiune de violare de domiciliu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Constituie infractiune de violare de domiciliu?

Un barbat major patrunde intr-o livada imprejmuita cu un gard pe care se afla un panou de atentionare prin care se interzice accesul. Este violare de domiciliu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?
Daca ati fi avut curiozitatea sa va uitati pe art din codul penal cu referire la violarea de domiciliu, ati fi aflat deja.
Multumesc pentru raspuns. Explicatie puteti sa-mi dati, va rog?
Nu ai citit, asa-i ? :)
Ba da, am citit. Dar profesorul meu zice ca nu este infractiune. Si nu mi-a explicat de ce.
Violarea de domiciliu

(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Vi se pare ca livada e locuinta incaperea sau loc imprejmuit tinand de locuinta sau incapere ?
Nu e, de aceea nu avem nici violare de domiciliu.
Violarea de domiciliu are legatura mai mult cu persoana, integritatea ei ca persoana, siguranta ei, nu cu locul.
gi-jane2, moderator