avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Constituie infractiune de violare de domiciliu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Constituie infractiune de violare de domiciliu?

Un barbat major patrunde intr-o livada imprejmuita cu un gard pe care se afla un panou de atentionare prin care se interzice accesul. Este violare de domiciliu? Daca da, de ce? Daca nu, de ce?
Cel mai recent răspuns: student97 , utilizator 14:03, 23 Februarie 2019
Daca ati fi avut curiozitatea sa va uitati pe art din codul penal cu referire la violarea de domiciliu, ati fi aflat deja.
Multumesc pentru raspuns. Explicatie puteti sa-mi dati, va rog?
Nu ai citit, asa-i ? :)
Ba da, am citit. Dar profesorul meu zice ca nu este infractiune. Si nu mi-a explicat de ce.
Violarea de domiciliu

(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

(2) În cazul în care fapta este săvârşită de o persoană înarmată, în timpul nopţii ori prin folosire de calităţi mincinoase, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 3 ani sau amenda.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.


Vi se pare ca livada e locuinta incaperea sau loc imprejmuit tinand de locuinta sau incapere ?
Nu e, de aceea nu avem nici violare de domiciliu.
Violarea de domiciliu are legatura mai mult cu persoana, integritatea ei ca persoana, siguranta ei, nu cu locul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Februarie 2019
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Intrare abuziva pe proprietate privata mihaela2007 mihaela2007 x ii solicita lui y ca nu ii permite accesul pe proprietatea sa, dar y nu tine cont si intra. ce articol de lege a incalcat y prin intrarea abuziva pe o ... (vezi toată discuția)
Am patruns pe fereastra in apartamentul iubitei mele taifun taifun am patruns pe fereastra in apartamentul iubitei mele ,noaptea , si m-a vazut cum am sarit geamul sa fug fratele iubitei mele.a chemat politia, si a dat ... (vezi toată discuția)
Masuri ninelmihaila ninelmihaila ce pot sa fac impotriva unor vecini care imi rup sistematic gardul sa bage caii in gradina? (vezi toată discuția)