Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membru ONG si filiala
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membru ONG si filiala

Bună ziua!
O persoana fizica poate fi membru fondator si membru in consiliul director la o organizatie neguvernamentala si simultan, membru si parte a consiliului director la filiala acestui ONG?
Da, se poate prevedea in statut asa ceva. pentru ca membrii asociatiei sunt de fapt membrii tuturor filialelor. La adunarea generala a asociatiei participa delegati, tinand cont de gradul de reprezentare, de la fiecare filiala. Si dintre ei apar propuneri de candidati pentru structura de conducere centrala. Deci o persoana poate sa fie membru in comitetul director al filialei dar si in ce al structurii centrale.
La fel de bine se poate ca sa nu se prevada in statut asa ceva cu argumentul ca nu ar avea timpul fizic o persoana sa isi faca treaba in cele doua locuri, la centru si in teritoriu la sediul filialei.
Deci totul sta la vointa si la convingerea celor care au gandit ong-ul sau amajoritati din adunarea generala care au sustinut prin vot o anumita varianta, ambele ne incalcand vreo lege.
Dar nu poti fi membru in doua filiale.
george-neagu, moderator
Multumesc pentru raspuns, va rog frumos argumentati de ce nu poate fi membru in doua filiale 0 persoana fizica ?
antalrob, utilizator
Daca nu a prevazut Statutul vreo conditionare sa limitare, raspunsul este da.
Multumesc