Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cand pot face testul de paternitate?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cand pot face testul de paternitate?

Buna seara,am trăit în concubinaj cu tatăl fetiței mele timp de 4 ani jumate,relația s-a deteriorat în timpul sarcini ceea ce a dus si la despărțire, dansul nu a recunoscut copilul asa ca am declarat-o pe numele meu (am 19 zile de la nastere),însă nu vreau sa las situația asa deoarece inainte de a naste am declarat la notar precum ca am trait impreuna 5 ani si sarcina rezultă din relația cu el (această declarație i-a trebuit lui la un proces ),vreau sa cer testul de paternitate desi el nu e de acord ,ce proceduri trebuie sa urmez in aceasta situatie?
Il puteti da in judecata.
Ceea ce ati declarat dvs. nu este insa suficient.
Daca va angajati avocat veti rezolva cazul.
Daca el se va sustrage si se va opune vor exista ceva probleme dar daca aveti avocat bun castigati procesul.
Va fi obligat de instanta sa va plateasca cheltuielile cu avocatul dvs. ca sa va recuperati banii dati la avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
ce proceduri trebuie sa urmez in aceasta situatie?

veti depune cerere in numele copilului pt stabilirea paternitatii la judecatoria de pe raza domiciliului tatalui biologic. Probati ca ati avut o relatie in perioada preconceptiei copilului ( martori inscrisuri) si cereti ca instanta sa incuviinteze administrarea probei cu inscrisuri si a probei cu expertiza medico-legala ADN.
Va intemeiati cerere pe art
Art. 424

Stabilirea paternităţii prin hotărâre judecătorească

Dacă tatăl din afara căsătoriei nu îl recunoaşte pe copil, paternitatea acestuia se poate stabili prin hotărâre judecătorească.
Art. 425

Acţiunea în stabilirea paternităţii

(1) Acţiunea în stabilirea paternităţii din afara căsătoriei aparţine copilului şi se porneşte în numele lui de către mamă, chiar dacă este minoră, sau de către reprezentantul lui legal.

Art. 426

Prezumţia filiaţiei faţă de pretinsul tată

(1) Paternitatea se prezumă dacă se dovedeşte că pretinsul tată a convieţuit cu mama copilului în perioada timpului legal al concepţiunii.

(2) Prezumţia este înlăturată dacă pretinsul tată dovedeşte că este exclus ca el să îl fi conceput pe copil.
Cereti in rest si ce mai vreti- sa ii poarte numele daca vreti, sa plateasca pensia de la data introducerii cererii. Puteti cere si ca instanta sa se pronunte asupra felului in care veti exercita autoritatea parinteasca.

Actiunea nu se prescrie, asa ca puteti actiona oricand, insa daca actionati in primii 3 ani, puteti cere si jumatate din cheltuielile cu sarcina si lauzia..
Art. 428

Despăgubiri

(1) Mama copilului poate cere pretinsului tată să îi plătească jumătate din:

a) cheltuielile naşterii şi ale lehuziei;

b) cheltuielile făcute cu întreţinerea ei în timpul sarcinii şi în perioada de lehuzie.

(3) Dreptul la acţiune al mamei se prescrie în termen de 3 ani de la naşterea copilului.

offtopic
Aveti putin timp de cand ati nascut, concentrati-va acum asupra copilului, ingrijiti-va ca aveti timp si de procese.
Sa va traiasca, sa fie sanatos!

gi-jane2, moderator
Va multumesc frumos pt indrumari