Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce înseamnă act de donație dupa moartea parintilor?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce înseamnă act de donație dupa moartea parintilor?

Buna ziua. Sotul meu a facut un act de donatie cu soacră-mea ca dupa moarte sa ii ramana casa. Actele pe cine trebuie sa iasa: pe el sau pe ea?
Daca va referiti la contract de donatie cu uzufruct viager si daca va referiti la incheierea de intabulare de la Cartea Funciara, aceasta se elibereaza pe numele sotului dvs, iar dreptul de uzufruct viager este notat ca sarcina.
Buna ziua,
Act de donatie cu clauza sau testament?
Daca este act de donatie atunci soacra este donator si sotul donatar, ambii fiind trecuti in actul de donatie.
Daca este donatie sub clauza de uzufruct viager, donatia isi produce efectele dupa decesul donatorilor.
Daca este testament atunci soacra este testator si sotul testatar ambii find trecuti in acte.
ATENTIE, ambele forme de gratulare sunt supuse reductiunii.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Va referiti la un act de donatie cu uzufruct viager ?

Atunci soacra are calitatea de donator, sotul este donatar, ambii sunt parti semnatare ale actului de donatie.

Uzufructul viager se stinge prin deces.

Testamentul este un act gratuit, pentru cauza de moarte.

Reductiunea intervine in ambele cazuri, ambele fiind liberalitati, care pot aduce atingere rezervei succesorale.

Rezerva succesoara este cuvenita mostenitorilor rezervatari , parinti, descendeti, sot supravietuitor.

Acesti succesori se pot adresa instantei de judecata, pentru a le fi intregita rezerva succesorala, daca aceasta le-a fost lezata.