Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentare avocat in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentare avocat in recurs

Mai sunt obligatorii formularea recursului si reprezentarea in instanta prin avocat in actiunea de recurs civil?
Multumesc!
Nu mai este obligatorie dar scopul era tocmai acela ca partea sa aiba sanse de castig in recurs si nu sa declare calea de atac aiurea.
In unele faze ale judecatii se impune o pregatire juridica de nivel foarte ridicat pentru a se putea intoarce rezultatul de la instanta inferioara.
Acela era de fapt scopul legii...dar...in mod corect...fiecare poate sa faca ceea ce vrea cu propriul sau proces...chiar daca se expune la risc ridicat de a pierde procesul.
Nu este obligatoriu dar este recomandat.