Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant fara activitate pe firma?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant fara activitate pe firma?

Am o firma deschisa din martie 2018, fara angajati...e cu profil online. Am achizitionat cateva produse, dar nu am mai putut sa ma ocup de ea....in consecinta am ramas cu acele produse, fara sa vand ceva din ele.
Trimestrial am depus declaratia 100.
Este necesar sa depun si bilant, balanta sau alte documente in aceasta luna?
Daca doresc sa opresc firma din activitate precum ca nu functionez si sa nu trebuiasca sa mai depun declaratii si alte documente, dar fara sa o inchid de tot se poate? In ce fel si unde trebuie sa apelez?
george-neagu, moderator
Pana una alta, apelati la un contabil autorizat membru ceccar care pe baza de contract de prestari servicii contabile pentru cateva zile, sa va intocmeasca si sa va semneze bilantul contabil pentru 2018 si sa-l depuneti pana la finalul lunii mai 2019 la finante.
Separat mergeti la registrul comertului cu actele de la infiintarea firmei in original pentru a depune formularul completat la ei pentru suspendarea activitatii srl.