avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trebuie să plătesc sănătate pe 2018? Pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trebuie să plătesc sănătate pe 2018? Pfa

Bună ziua. Sunt pfa in 2018 am realizat aproximativ 20.000 net iar când am depus declarația unica nu am bifat nimic la sănătate. Totuși pe siteul casei de asigurări de sănătate figurez că asigurat. Trebuie sau nu să plăteasc sănătatea pe anul 2018?
Cel mai recent răspuns: nae2012 , utilizator 19:13, 21 Aprilie 2019
Pentru a vedea daca trebuie sa platiti contributile sociale 10% cass si 25% la pensie pentru 2018, trebuie sa verificati acum pana pe 31 iulie 2019 cand veti depune declaratia unica pentru inchiderea anului 2018 daca venitul net al pfa pentru 2018 adica venit brut anual incasat - cheltuieli deductibile anuale platite in timpul anului 2018 (fara asigurari) sunt peste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie pentru 2018 adica peste 22800 lei. Daca trebuie sa platiti procentele se aplica la valoarea plafonului,
Am depus declarația unica pe 2019 și a rezultat un venit net de 20.000 lei. Dar nu știu de ce figurez ca asigurat pe site-ul casei de asigurari? Când eu in declarația unica din 2018 nu am bifat sănătatea.
Ultima modificare: Luni, 22 Aprilie 2019
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas/cass declarație unica 2019 pobosa pobosa Bună, Am observat niște câmpuri noi în declarația unica pe 2019, mai exact la calculare CAS/CASS sunt câmpuri obligatorii și care nu accepta valori ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica in cazul in care a luat dividende stela chelner stela chelner Buna ziua O persoana care are PFA si este asociat la o firma are obligatia sa declare dividendele in aceeasi declaratie in cazul in care a luat dividende ... (vezi toată discuția)
Întâmpin câteva dificultăți legate de completarea declarației unice pentru pfa cu venit 0, vă rog să mă ajutați Bogdan52 Bogdan52 Buna ziua, Intampin cateva dificultati legate de completarea formularului pentru declaratia unica. Sunt PFA individual cu impozitare in timp real, insa anul ... (vezi toată discuția)