Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicabilitate contract colectiv unic pe ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicabilitate contract colectiv unic pe ramura

Sunt lider sindical si m-ar interesa daca pot introduce in instanta o actiune prin care angajatorul sa fie obligat sa recunoasca contractul colectiv pe ramura ca si CONTRACTUL APLICABIL LA NIVELUL UNITATII NOASTRE?
Mentionez ca patronatul refuza incheierea negocierilor colective incepute inca din luna iunie deranjat de faptul ca noi vrem ca si clauze minime clauzele contractului pe ramura.
rosu gheorghe a scris:

Sunt lider sindical si m-ar interesa daca pot introduce in instanta o actiune prin care angajatorul sa fie obligat sa recunoasca contractul colectiv pe ramura ca si CONTRACTUL APLICABIL LA NIVELUL UNITATII NOASTRE?
Mentionez ca patronatul refuza incheierea negocierilor colective incepute inca din luna iunie deranjat de faptul ca noi vrem ca si clauze minime clauzele contractului pe ramura.

Din pacate va dau o veste proasta.....angajatorul nu este obligat de lege sa incheie CCM la nivel de unitate ci doar sa initieze negocierile. Daca a initiat negocierile este scapat de probleme, faptul ca nu a urmat si incheierea unui CCM la nivel de unitate, il obliga pe angajator sa se supuna celorlalte CCM: ramurasi natinal. ;)