Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cine raspunde daca CMR-ul nu este semnat si ștampilat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cine raspunde daca CMR-ul nu este semnat si ștampilat de expeditor?

Buna seara. Pentru un șofer de camion s-a întocmit proces verbal de amendă pentru ca expeditorul nu a semnat si nu a ștampilat CMR-ul la pozițiile prevăzute de formularul CMR.
Patronul zice ca e amenda șoferului si o impută șoferului.
Care este temeiul legal pentru această imputare?
Conducatorul auto e obligat sa verifice actele inclusiv CMR, sunt chestii pe care le inveti cand dai de atestat, pe care presupun ca-l ai.