Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere varsta de pensionare pentr 3 copii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere varsta de pensionare pentr 3 copii

Buna ziua. Mi s-a spus ca pot sa ies la pensie pentru limita de varsta daca am 3 copii , in situatia legii pensiilor in vigoare , nu in cea noua care prevede reducerea cu 6 ani.Este adevarat ? Daca da , un copil pe care il am in grija de la varsta de 5 ani si in plasament familial cu toate drepturile parintesti de la 6 ani , iar acum are 16 ani , poate fi considerat al 3-lea copil ? Mentionez ca am dreptul sa ies la pensie pentru limita de varsta in mai 2021. Va multumesc.
Legislatia actuala nu acorda reducere de varsta pentru nasterea si cresterea copiilor.
Multumesc