Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ascunderea probelor (inscrisuri oficiale falsificate) ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ascunderea probelor (inscrisuri oficiale falsificate) in dosarul civil si in cursul cercetarii si urmariri penale ?

Ascunderea de probe, inscrisuri oficiale in dosarul civil cat si in dosarul de cercetare penala:
In aceste dosare civil si penal sa ascuns faptul ca au existat si exista acte false emise de primarie (Adeverinte, procese-verbale,alte inscisuri oficiale) cu cu care o persoana a mers la notariat si a vandut fiului sau niste terenuri care legal nu le apartineau. Persoana vatamata adevaratul proprietar aflat despre aceste inscrisuri false cat si de contracul de vanzare- cumparare dupa terminarea cercetarilor penale cat si dupa terminarea procesului civil.
Mai mult decat atat in timpul cercetarilor penale cat si in timpul procesului civil, atat beneficiarul vanzarii terenului cat si reprezentantul legal al primariei nu au mentionat nimic in declaratiile lor despre aceste acte false cu care sa vandut terenul, nu au spus nimic de contractul de vanzare cumparare, incheiat pe baza unor falsururi ba chiar au prezentat politiei, parchetului, instantei de judecata, altele inscrisuri si altceva decat adevarul cea ce a dus la decizii in favoarea lor !
Partea vatamata, pagubitul a aflat de acestea dupa circa 6luni de la finalizarea cercetarilor penale si procesul civil.
Se poate considera ascundere de probe si fals in declaratii ?
Ce se mai poate face ?
soparla62, utilizator
Faceți plângere penala la DNA contra primăriei pentru fals și uz de fals
La DNA ? Pai ce este fapta de coruptie, ascunderea de probe si falsul ?
Astet alte indrumari si explicatii
Multam Costel

costel5 a scris:

Faceți plângere penala la DNA contra primăriei pentru fals și uz de fals

Primăria care a emis acele falsuri, pentru care susțineți ca aveți probe, le a emis in baza unor sume de bani, ca doar nu le emiteau gratis.
Se subînțelege ca falsul s a emis in baza unui act de corupție.
Înțelegerea a fost: îți dau teren dacă mi dai atât. O logica simpla
Primarul exportat din Africa de cine a fost anchetat pentru falsuri, nu de DNA?
costel5, utilizator