Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul la serviciu peste limita impusa de lege?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul la serviciu peste limita impusa de lege?

Buna seara!
Este normal ca într-un restaurant angajații să lucreze de vineri dimineata până luni dimineata doar cu o pauza de 1h sâmbătă, respectiv duminica de la 4 la 5. In cursul săptămânii fiind o zi la serviciu, o zi libera. Este legal acest lucru? Ce măsuri pot fi luate în acest caz? Se poate face o reclamație însă fără a-mi da identitatea? Mulțumesc!
1. Nu este legala situatia dvs.

2. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

3. Petitiile anonime sau cele în care nu sunt trecute datele de identificare a petitionarului nu se iau în considerare și se claseaza, potrivit OG 27/2002.