Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Subiect sensibil la Controlul ITM - art 132, (3) CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Subiect sensibil la Controlul ITM - art 132, (3) CM

Am observat ca inspectorii ITM verifica in mod special respectarea art 132, (3) din Codul Muncii - acordarea unui spor pentru "deranjul" celor care muncesc in weekend.
Pe langa compensarea sau plata a 100% a orelor lucrate in weekend angajatorul este obligat sa mai acorde un spor stabilit de fiecare pentru acest deranj. De exp, in CCM unitate poti prevede un spor de 1 leu (suma fixa, nu neaparat procent) pentru fiecare zi lucrata in weekend.

Asa ca aveti grija cei care au angajati cu ore suplimentare in weekend!:O
anca55 a scris:

Am observat ca inspectorii ITM verifica in mod special respectarea art 132, (3) din Codul Muncii - acordarea unui spor pentru "deranjul" celor care muncesc in weekend.
Pe langa compensarea sau plata a 100% a orelor lucrate in weekend angajatorul este obligat sa mai acorde un spor stabilit de fiecare pentru acest deranj. De exp, in CCM unitate poti prevede un spor de 1 leu (suma fixa, nu neaparat procent) pentru fiecare zi lucrata in weekend.

Asa ca aveti grija cei care au angajati cu ore suplimentare in weekend!:O

Dvs nu ati resimti un oarecare "deranj" sa lucrati in weekend?
multumim de atentionare
=D>
Firma la care lucrez acorda 200% pentru orele lucrate in weekend.
Numai bine!
anca55 a scris:

Am observat ca inspectorii ITM verifica in mod special respectarea art 132, (3) din Codul Muncii - acordarea unui spor pentru "deranjul" celor care muncesc in weekend.
Pe langa compensarea sau plata a 100% a orelor lucrate in weekend angajatorul este obligat sa mai acorde un spor stabilit de fiecare pentru acest deranj. De exp, in CCM unitate poti prevede un spor de 1 leu (suma fixa, nu neaparat procent) pentru fiecare zi lucrata in weekend.

Asa ca aveti grija cei care au angajati cu ore suplimentare in weekend!:O

Cred ca este vorba de o confuzie aici.
Art 132 nu face in nici un alineat referire la angajatii care lucreaza ore suplimetare si la acele unitati care lucreaza la "foc continuu". Faptul ca nu se poate opri activitatea in week-end nu inseamna si faptul ca angajatii fac ore suplimentare in acele zile ci faptul ca, programul este construit de-asa natura incat norma de 40 h/sapt sa fie acoperita inclusiv cu zilele de week-end.
Acest spor la care faceti referire este pentru cei care lucreaza in mod frecvent in week-end si au zile libere in alte zile ale saptamanii dar da care nu efectueaza ore suplimentare.

Pentru cei care fac ore supliemntare, exista sporurile pe care le cunoastem cu totii.

Art. 132. [repausul săptămânal]
(1) Repausul săptămânal se acordă în două zile consecutive, de regulă sâmbăta şi duminica.
(2) În cazul în care repausul în zilele de sâmbătă şi duminică ar prejudicia interesul public sau desfăşurarea normală a activităţii, repausul săptămânal poate fi acordat şi în alte zile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) În situaţia prevăzută la alin. (2) salariaţii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de muncă sau, după caz, prin contractul individual de muncă.
(4) În situaţii de excepţie zilele de repaus săptămânal sunt acordate cumulat, după o perioadă de activitate continuă ce nu poate depăşi 14 zile calendaristice, cu autorizarea inspectoratului teritorial de muncă şi cu acordul sindicatului sau, după caz, al reprezentanţilor salariaţilor.
(5) Salariaţii al căror repaus săptămânal se acordă în condiţiile alin. (4) au dreptul la dublul compensaţiilor cuvenite potrivit art. 120 alin. (2).