Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost depistat conducând sub influența ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost depistat conducând sub influența substanțelor psihoactive (thc). Cum aș putea să ies cât mai bine și cât mai rapid din această situație?

Bună ziua. Am fost oprit recent de un echipaj de politie, fumasem dintr-o țigară cu marijuana, am suflat în fiola, alcoolemia fiind 0, dar testandu-ma cu DrugTest-ul, a ieșit pozitiv thc-ul, fapt pentru care am fost dus la IML pentru analize. Aș dori să știu cum s-ar putea sa ies cat mai bine din aceasta situație, și cat mai rapid. Ar scurta din timp dacă aș plătit analizele de la IML ? La ce să mă aștept și la ce durata ?
Menționez că nu am niciun fel de antecedent penal.
Manuela Rășină, administrator
Daca vreti sa urgentati ar trebui sa angajati avocat special pentru asa ceva.Altfel poate dura cativa ani.
Ce intelegeti prin cel mai bine, o pedeapsa Cu suspendare sau sa scapati de cazier?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pentru celeritate, platiti dvs contravaloarea analizelor.
In exercitarea dreptului la aparare, puteti solicita o expertiza la INML care sa stabileasca in raport de concentrația tetrahydrocannabinolului depistata, daca aceasta concentrație poate duce la alterarea capacitații de atenție și concentrare necesare conducerii unui autovehicul.
Cat dureaza cercetarile aveti dreptul de conducere suspendat. Daca veti fi trimis in judecata si condamnat, permisul se anuleaza.
Angajati-va avocat si discutati impreuna cu acesta strategia apararii.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Exista vreo șansă să nu mi se anuleze permisul ? Dacă aș discuta cu un avocat s-ar putea soluționa cazul in mai puțin de 1 an ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca vreti sa urgentati ar trebui sa angajati avocat special pentru asa ceva.Altfel poate dura cativa ani.
Ce intelegeti prin cel mai bine, o pedeapsa Cu suspendare sau sa scapati de cazier?

Exista șanse să nu fiu trimis în judecată ?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
In acest moment, nu va poate raspunde nimeni la aceasta intrebare, exista multe date necunoscute.
Ce trebuie sa stiti dvs:
Daca in cazul consumului de alcool, legiuitorul a stabilit o limită a îmbibației alcoolice de 0,80 g/l alcool pur in sange dincolo de care fapta constituie infracțiune, asa incat la stabilirea gravitatii în concret a faptei și, deci, la individualizarea judiciară a pedepsei este avut în vedere și
un criteriu obiectiv, respectiv valoarea mai mică sau mai mare a alcoolemiei stabilite în cauza, in situația consumului de substante psihoactive, nu este stabilita o valoare a concentratiei care sa aiba relevanta penala, simplul consum urmat de conducerea autovehiculului pe drumurile publice constituind infracțiune.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat