Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pe un teren primaria vrea sa construiasca 2 strazi iar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pe un teren primaria vrea sa construiasca 2 strazi iar pe celalalt l-au incadrat la spatii verzi

Buna ziua,

Detin doua terenuri la marginea Bucurestiului in Sectorul 3 pentru care am scos certificat de urbanism.

Terenul nr. 1:
-> este traversat de o conducta a companiei Transgaz (urmeaza sa depun actele necesare ptr a afla traseul exact al conductei si restrictiile)
-> regimul economic predominant UTR V5 (culoare de protectie fata de infrastructura) si partial UTR V1a (spatii verzi publice cu access nelimitat)
-> se afla in zona de restricte - "zona de atentie" aflata sub incidenta directivei SEVESO
-> primaria intentioneaza sa construiasca 2 artere de circulatie cu profil de 12m care vor traversa terenul si sa lateasca cele doua drumuri la care terenul are deschidere

Intrebari:
1.1. Pot cere despagubiri de la Transgaz?
1.2. Voi fi despagubit pentru terenul pierdut in urma construirii celor doua noi artere si largirii celor 2 strazi existente? Primaria ca sa poata construi cele doua artere pe terenul meu, mai intai trebuie sa treaca imobilul in proprietatea publica deci trebuie sa imi faca o oferta de cumparare, corect? Daca nu sunt contactat, ar trebui sa ii contactez eu?
1.3. Regimul economic (UTR V5 si UTR V1a) poate fi schimbat prin PUD? intreb asta ptr ca nu stiu cum e posibil ca terenul meu sa fie incadrat la spatii verzi iar pe lotul de langa mine sa fie un bloc de 7 etaje
1.4. ce reprezinta acea "zona de atentie" si care sunt restrictiile impuse?
1.5. carei institutii trebuie sa ma adresez pentru a afla exact pe unde vor traversa terenul cele doua artere care urmeaza sa fie construite?

Terenul nr. 2:
-> este travesat de linii electrice aeriene (LEA) ce apartin companiei Transelectrica (urmeaza sa depun actele necesare ptr a afla pozitia exacta fata de teren)
-> regimul economic predominant UTR V5 (culoare de protectie fata de infrastructura) si partial UTR V4 (spatii verzi pentru protectia cursurilor de apa)
-> terenul este afectat de largirea celor doua strazi la care are deschidere
-> terenul se afla in zona de protectie areal cu potential arheologic (foarte amuzant, poate sa il intreb pe vecinu', care are doua niveluri de subsol, daca a gasit vreun dinozaur cand a spat fundatia)

Intrebari:
2.1. Pot cere despagubiri de la Transelectrica?
2.2. Voi fi despagubit pentru terenul pierdut in urma largirii celor doua strazi?
2.3. Ce se poate face in privinta regimului economic (UTR V5 si UTR V4)? intreb asta deoarece pe lotul din stanga sunt construite case si pe lotul din dreapta este un bloc cu 5 etaje iar terenul meu este incadrat in categoria spatii verzi.

Va multumesc.
*terenurile sunt intravilane agricole
nu e nicio firma care doreste sa imi ofere consultanta contracost pentru situatia mea?