Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce valoare juridica si legala are in fata instantei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce valoare juridica si legala are in fata instantei civile un Registrul Agricol din anii 1948 - 1951, privind terenuri vegetatie forestiera (teren padure) ? Conform Legea nr. 18/1991 si a Legea nr.1/2000

Buna ziua, stimati utilizatori, sfatuitori, cunoscatori de drept civil, privind legile retocedarilor de terenuri.
Intreb ?
Ce valoare juridica si legala are in fata instantei civile un Registrul Agricol din anii 1948 - 1951, privind terenuri vegetatie forestiera (teren padure) ? Conform Legea nr. 18/1991 si a Legea nr.1/2000
Poate fii acest Registru Agricol din anii 1948 - 1951 dovada dreptului de proprietate privata asupra unui teren padure ?
Acestea in conditiile in care nu mai exista alte acte doveditoare ale proprietatii acestui teren.
Precizand faptul ca in anul 1948 a intrat in vigoare noua Constitutie a Republicii Populare Romane care la art.6 preciza ca padurile intra in patrimoniul statului - adica nationalizarea padurilor, iar in Resgistrele Agricole din perioada colectivizarii anii 1959 - 1963 terenurile padure nu mai erau mentionate in registrele agricole.
Asadar Registrele Agricole 1948 - 1951 dinaintea Constitutiei Populare Romane si a colectivizarii din anii 1959 - 1963 neisotie de alte acte doveditoare de proprietate, pot constitui dovada proprietatii unui teren padure in suprafata de 0,60 ha = 6000 mp ?
Ce pareri conform legii aveti ?
Legal in fata instantei ce valoare au ?
Intreb acestea, deosrece intru-un proces civil, Instanta civila la nivel de judecatorie (in prima faza) Constata ca nu sa facut dovada dreptului de proprietate asupra terenului de 0,60 ha teren forestier.
Multumesc.
Nu, nu este act de proprietate.
Cel mult este o dovadă a posesiei.
Trebuia ca persoana (sau urmasii) să facă cerere pentru eliberarea titlului de proprietate in baza Legii 18/1991.

raluk0207 a scris:

Nu, nu este act de proprietate.
Cel mult este o dovadă a posesiei.
Trebuia ca persoana (sau urmasii) să facă cerere pentru eliberarea titlului de proprietate in baza Legii 18/1991.

Alte acte de proprietate doveditoare nu mai exista in afara registrelor agricole din anii 1948-1951. Care mentioneaza terenul padure.
Registrele din anii colectivizarii 1959-1963 nu mai contin terenurile padure deoarece odata cu noua Constitutia RPR din 1948 art.6 padurile au fost nationalizate.