Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Unde ramane cartea de munca in original?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Unde ramane cartea de munca in original?

Ieri am depus dosarul pentru somaj si cartea de munca a ramas acolo, desi a trebuit sa depun si copie; alte acte in original (studii etc.) mi le-a dat inapoi. Pentru ca referenta care mi-a preluat dosarul s-a purtat execrabil, ma tem sa nu o faca pierduta. Deci, va intreb: cartea de munca trebuie sa ramana la AJOFM?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Da , acolo trebuie sa ramana .
Carnetul de munca ramane la AJOFM pentru a face completari privind acordarea indemnizatiei.
Dupa ce terminati somajul va da cartea de munca inapoi !
Si Romania si Angel v-au spus foarte corect: cartea de munca ramane la AJOFM pana la terminarea perioadei de somaj. Nu trebuie sa va faceti probleme!Chiar daca respectiva referenta ar face-o pierduta cartea de munca se poate reconstitui!B-)
Mie nu mi-au oprit cartea de munca. Mi-au operat intrarea in somaj si au oprit copia xerox (Bucuresti sectorul 3).
Marioara Maftei, utilizator