Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... A doua persoana in certificatul de inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

A doua persoana in certificatul de inmatriculare

Buna ziua,

Am cumparat o masina si urmeaza sa o transcriu pe bunica mea. Pe mine doresc sa ma trec utilizator in certificat.
Idee este ca nu inteleg urmatorul paragraf de pe drpciv.ro:

"7) Documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului în forma prevăzută de lege la data dobândirii dreptului de proprietate, în original şi în copie, înregistrat în Registrul de evidență a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării în România, instituit la nivelul organului fiscal local.

În situaţia în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă şi o altă persoană, se va prezenta şi documentul care să ateste dreptul legal în virtutea căruia persoana poate folosi vehiculul, în original şi în copie."

Ce inseamna mai exact "documentul care sa ateste dreptul legal in virtutea caruia persoana poate folosi vehiculul" ?
Sunt 2 aspecte si calitati distincte respectiv dreptul de proprietate si cel de folosinta
Am inteles, in cazul acesta este destul contractul de instrainare dobandire auto in care este trecuta bunica mea drept persoana care dobandeste?
Cum ati rezolvat?