Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Registre si chitante in format electronic
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Registre si chitante in format electronic

Buna, registrul de incasari si plati dar si chitantele se pot tine in format electronic? si daca da, care ar fi obligatiile pe care ar trebuii sa le indeplinesc?
Da. În condiţiile utilizării sistemelor informatice, trebuie să fie respectate criteriile minimale privind programele informatice utilizate în domeniul financiar-contabil, prevăzute de Normele metodologice de întocmire şi utilizare a documentelor financiar-contabile, aprobate prin Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 3.512/2008, cu completările ulterioare.
Va rog sa cititi de pe internet si Ordinul ministerului finantelor publice nr. 170/2015 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind contabilitatea în partidă simplă
george-neagu, moderator
RJIP se poate tine, de exemplu, intr-un fisier Excel sau similar si totalul lunar se trece in registrul pe hartie. Chitantele pot fi editate intr-un format electronic, listate si inmanate clientului.

PS. Raspunsul meu este dat la intrebarea pusa pe care o consider incompleta. Este bine sa spuneti cine sunteti, cu ce va ocupati etc. pentru ca situatiile difera de la un caz la altul. De exemplu, de ce dati chitanta iar nu bon fiscal?
Iulian MANEA, Contabil