Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Incendiu din cauza vecinului
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Incendiu din cauza vecinului

Buna seara ,din nefericire pt familia mea, pe data de 9 nov 2019 casa noastra a luat foc din cauza inconstientei a unor vecini fara scrupule...intrebarea mea este cum se poate sa nu plateasca acestia pt raul facut de a ne lasa pe drumuri chiar in pragul sarbatorilor, facandu-se nevinovati si dand din coate ca nu au bani sa ne plateasca despagubiri, ei avand mai multe imobile pe numele mai multor persoane din fam lor, si alte bunuri valoroase...nu se poate asa ceva sa "omori" un om si dupa aceea sa zici imi pare rau nu am vrut, fara sa platesti!!! Cam asa cu oamenii astia fara scrupule, fara carte , dar in schimb te ingroapa in bani......intrebarea mea este CUM pot sa recuperez prejuduciul dandu-i in judecata, daca cel pe al carui nume este imobilul cu pricina nu are venituri, dar in schimb copii lui au foarte multi bani....dar nu sunt atat de omenosi sa ne ajute cu ceva....si cat ar dura procesul...ce sanse am avea sa castigam? Va multumesc mult....
Daca vinovatul detine bunuri in evidenta fiscala,executorul judecatoresc la cererea creditorului=dv,are obligatia sa dispuna executarea silita asupra tuturor bunurilor in evidenta debitorului,respectiv inclusiv imobilul al carui proprietar este
Nimeni nu va poate preciza cu precizie durata unui proces in instanta
Vinovatiile pot fi stabilite numai de catre instanta de judecata.
Daca veti deschide actiune in instanta impotriva vecinului respectiv, instanta poate dispune o expertiza tehnica judiciara care sa stabileasca responsabilitati si cuantum pagube. Va este util PV incheiat de catre pompieri dupa stingerea incendiului.
Instanta poate dispune recuperarea pagubelor.
Executorul judecatoresc poate stabili modul de recuperare a pagubelor in baza hotararii instantei de judecata.