avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... art. 102/3/a
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

art. 102/3/a

pot depune contestatie pt etilotest? 0,14 miligrame pe litru in aerul expirat. ce se poate face? rog solutii sa imi recapat permisul. multumesc
Cel mai recent răspuns: CostiS , utilizator 05:33, 13 Decembrie 2009
Depuneti plangere contraventionala impotriva procesului verbal incheiat (cautati motivele de nulitate invocate de art 16-17 din OG 2/2001 actualizata) la judecatorie si solicitati apoi eliberarea unui certificat de grefa. Cu certificatul de grefa va prezentati la politie si ridicati permisul de conducere.
Depuneti la instanta de judecata contestatie la procesul verbal in termen de 15 zile de la data comunicarii .
Succes!
va multumesc mult pt raspunsurile date. am depus la judecatorie o cerere de contestare a procesului verbal si trebuie sa merg luni sa iau nr de dosar pt a-mi fi eliberat certificatul de grefa. politistii care m-au oprit au facut cateva greseli in complectarea procesului verbal, cum ar fi: au trecut nr de inmatriculare gresit pe dovada, nu au trecut perioada suspendarii, au scris ca nu am solicitat recoltare de probe biologice dar eu asta am cerut si m-au lasat in drum si au plecat, nu s-au recomandat cine sunt, ulterior am citit cum il cheama dupa ce am citit pe procesul verbal. am 6 martori, 2 in masina din fata si 4 erau cu mine in masina si pot depune marturie ca nu s-au recomandat. spuneti-mi va rog ce sanse as avea sa-mi recapat permisul cat mai repede. va multumesc
inca o intrebare la care as dori un raspuns... daca procesul verbal se anuleaza, urmeaza o judecare la judecatorie, un proces (si ma refer la: contra expertiza,etc..), pt ca sincer, nu am idee cum decurg astfel de lucruri si eu as vrea sa plec pe durata mai indelungata din tara. va multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcoolemie 0,14 in aerul expirat NetSlick NetSlick Buna ziua, Am si eu urmatoare problema si nelamurire. Am fost testat cu aparatul etilotest de 3 ori , la prima \\"gura de aer\\" a iesit valoare de 0,09 ... (vezi toată discuția)
Permis suspendat pruna1992 pruna1992 Buna ziua,azi dimineatza cand am fost sa bag GPL la autoturizm in spatele meu a venit politia si fara sa imi ceara actele ma pus sa suflu in ETILOTEST si acolo ... (vezi toată discuția)
Salut! am fost prins la volan cu o alcoolemie de 0.03.mi sau ... Sandulescu Eugen Sandulescu Eugen Salut! Am fost prins la volan cu o alcoolemie de 0.03.Mi sau recoltat probe biologice. Ce pot să fac în continuare ? Mulțumesc frumos ! (vezi toată discuția)