Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... art. 102/3/a
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

art. 102/3/a

pot depune contestatie pt etilotest? 0,14 miligrame pe litru in aerul expirat. ce se poate face? rog solutii sa imi recapat permisul. multumesc
Depuneti plangere contraventionala impotriva procesului verbal incheiat (cautati motivele de nulitate invocate de art 16-17 din OG 2/2001 actualizata) la judecatorie si solicitati apoi eliberarea unui certificat de grefa. Cu certificatul de grefa va prezentati la politie si ridicati permisul de conducere.
Depuneti la instanta de judecata contestatie la procesul verbal in termen de 15 zile de la data comunicarii .
Succes!
va multumesc mult pt raspunsurile date. am depus la judecatorie o cerere de contestare a procesului verbal si trebuie sa merg luni sa iau nr de dosar pt a-mi fi eliberat certificatul de grefa. politistii care m-au oprit au facut cateva greseli in complectarea procesului verbal, cum ar fi: au trecut nr de inmatriculare gresit pe dovada, nu au trecut perioada suspendarii, au scris ca nu am solicitat recoltare de probe biologice dar eu asta am cerut si m-au lasat in drum si au plecat, nu s-au recomandat cine sunt, ulterior am citit cum il cheama dupa ce am citit pe procesul verbal. am 6 martori, 2 in masina din fata si 4 erau cu mine in masina si pot depune marturie ca nu s-au recomandat. spuneti-mi va rog ce sanse as avea sa-mi recapat permisul cat mai repede. va multumesc
inca o intrebare la care as dori un raspuns... daca procesul verbal se anuleaza, urmeaza o judecare la judecatorie, un proces (si ma refer la: contra expertiza,etc..), pt ca sincer, nu am idee cum decurg astfel de lucruri si eu as vrea sa plec pe durata mai indelungata din tara. va multumesc anticipat