Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ASIGURARE MEDICALA ANGAJATI PROGRAM 8 ORE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ASIGURARE MEDICALA ANGAJATI PROGRAM 8 ORE

Buna Seara,

De curand am semnat reducerea programului la 4 ore de la 8 ore.
Am avut nevoie sa fac niste analize si a trebuit sa le platesc deoarece firma asigura beneficii medicale doar angajatilor cu program normal de 8 ore.
Exista posibilitatea sa fac o sesizare la consiliul discriminarii, itm in acest sens, nu mi se pare normal ca fiind la 4 ore sa nu beneficie de jumatate din serviciile medicale al angajatilor cu program de 8ore.

VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
Exista acea posibilitate , intrucat salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
In contractele colective, nu se specifica despre asigurarea salariatilor, nu este un beneficiu extra, ramas la atitudinea angajatorului?Exista vreun articol in legislatia muncii la care faceti referire? Va multumesc.
Art.106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
......

OUG 158/2005
art. 1
(1) Persoanele asigurate pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate în sistemul de asigurări sociale de sănătate, denumite în continuare asigurați, au dreptul, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, pe perioada în care au domiciliul sau reședința pe teritoriul României, la concedii medicale și indemnizații de asigurări sociale de sănătate, dacă:
A. realizează venituri din desfășurarea unei activități în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu, act de detașare sau a unui statut special prevăzut de lege, precum și alte venituri asimilate salariilor, cu respectarea prevederilor legislației europene aplicabile în domeniul securității sociale, precum și a acordurilor privind sistemele de securitate socială la care România este parte;