Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bonificatie stare de urgenta- plata impozit ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bonificatie stare de urgenta- plata impozit microintrepinderi

Conform oug 33/2020 se va acorda o bonificatie de 10% la plata impozitului pe venitul microintreprinderilor.

Cum vom aplica aceasta bonificatie?

O veti inregistra ca o reducere a impozitului in contabilitate iar in D100 o declarati la rândul 1.2 «Bonificație».
Ioan Petru Butariu, Contabil