Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lipsa presedinte si comitet executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lipsa presedinte si comitet executiv

O asocia'ie de proprietari nu mai are presedinte si comitet executiv din anul 2018, aceasta poate func'iona legal?
Atat timp cat nu exista echipa manageriala a asociatiei de proprietari ,din anul mentionayt de dv cine convoaca adunare generala cine semneaza lunar listele de intretinere
Conform disp L nr 196/2018 adunarea generala poate fi convocata cel putin o data pe an in primul trimestru sau ori de cate ori este necesar de catre presedintele de asociatie,de comitetul executiv sau de minimum 20% dintre proprietari
Avand in vede ca in anul 2018 s-a schimbat legislatia asociatiilor de proprietari si a dispus obligatii cu termen in sarcina acestora modificare si completare statut,regulament de ordine interioara ,convocati adunare generala si alegeti alta echipa manageriala care sa administreze partea comuna de condominiu
Succes !
cine convoaca adunarea?

Pai vi s-a explicat ce prevede legea in ce priveste cine poate convoca ad. generala.In situatia dvs.cnd nu exsta presedinte si nici com.executiv poate fi convocata de cel putin 20% din numarul prprietarilore membri...Nu va e clar?