Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 98/1999 - mai este valabila ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 98/1999 - mai este valabila ?

Buna ziua,

Exista OUG 98/1999 care reglementeaza conditiile si cuantumul salariilor compensatorii intr-o unitate.

Mai este valabila ? Codul Muncii actualizat suprascrie aceasta OUG ?

Multumesc,
Dan.
Este in vigoare ... Măsurile de protecţie prevăzute de ordonanţa de urgenţă se aplică salariaţilor încadraţi cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată şi care sunt disponibilizaţi prin concedieri colective, efectuate în procesele de restructurare, reorganizare, închidere operaţională parţială sau totală a activităţii, privatizare sau lichidare, de către societăţi comerciale, companii naţionale, societăţi naţionale, precum şi regii autonome, societăţi comerciale ori alte unităţi aflate sub autoritatea administraţiei publice centrale sau locale, unităţi şi instituţii finanţate din fonduri bugetare şi extrabugetare.
Adica, se aplica doar companiilor de stat ?
Intr-adevar ,numai celor de stat se aplica.
Nu-s de meserie dar eu ajuta-ma sa inteleg sau sa vad in lege unde se limiteaza aplicabilitatea legii doar la companii de stat pentru ca din ce înțeleg eu daca formatez textul:

Măsurile de protecţie prevăzute de ordonanţa de urgenţă se aplică salariaţilor încadraţi cu contract individual de muncă pe durată nedeterminată şi care sunt disponibilizaţi prin concedieri colective, efectuate în procesele de restructurare, reorganizare, închidere operaţională parţială sau totală a activităţii, privatizare sau lichidare,de către

societăţi comerciale,
companii naţionale,
societăţi naţionale,
precum şi regii autonome,
societăţi comerciale ori alte unităţi aflate sub autoritatea administraţiei publice centrale sau locale,
unităţi şi instituţii finanţate din fonduri bugetare şi extrabugetare.

In sensul ca se specifica societati comerciale si separat, dupa mai multe enumerari , apare "ori ale unitati". ORI = SAU. Deci, societati comerciale, etc... SAU unitati aflate sub autoritatea...

Gresesc ?