avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Declaratie D 390 vies
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Declaratie D 390 vies

Buna ziua,

Inregistrarea de achizitii prestari servicii si lucrari prestari servicii in D390 aduce si trecerea automata la tva lunar?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 15:14, 13 Iunie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Buna ziua,

In cazul in care perioada fiscala pentru TVA este trimestrul calendaristic, va trebui sa modificati perioada fiscala, in cazul in care se efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri.Perioada o schimbati dvs , depuneti 092, nu se schimba automat.
Multumesc pentru raspuns!

Societatea mea va avea lunar achizitii intracomunitare. In acest moment suntem inregistrati Tva trimestrial.
Tinand cont ca activitatea de acum inainte va fi in relatie cu o societate din UE, cu inregistrare lunar de prestari servicii intracomunitare, contabilul va trebui sa opereze si modificarea pt tva lunar o data cu prima depunere a D 390?

Constantin Vera a scris:


Buna ziua,

In cazul in care perioada fiscala pentru TVA este trimestrul calendaristic, va trebui sa modificati perioada fiscala, in cazul in care se efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri.Perioada o schimbati dvs , depuneti 092, nu se schimba automat.

In instructiunile de completare a D092 avem:

[ link extern ]



Formularul (092) „Declarație de mențiuni privind schimbarea
perioadei fiscale pentru persoanele impozabile înregistrate în
scopuri de TVA care utilizează trimestrul calendaristic ca
perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară
taxabilă în România” se completează de persoanele impozabile
înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Legea
nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările
ulterioare, care utilizează trimestrul ca perioadă fiscală și care
efectuează o achiziție intracomunitară.
Formularul (092) „Declarație de mențiuni privind schimbarea
perioadei fiscale pentru persoanele impozabile înregistrate în
scopuri de TVA care utilizează trimestrul calendaristic ca
perioadă fiscală și care efectuează o achiziție intracomunitară
taxabilă în România” se depune la organul fiscal competent, în
termen de maximum 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care
intervine exigibilitatea achiziției intracomunitare.
Formularul se completează în două exemplare, înscriindu-se
cu majuscule, citeț și corect, toate datele prevăzute:
— un exemplar, semnat și ștampilat conform legii, se depune
la unitatea fiscală, direct la registratură sau la poștă, prin
scrisoare recomandată;
— un exemplar se păstrează de către persoana impozabilă

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este necesară declaratia 390 dacă am primit plăți intracomunitare? Petrovic Petrovic Știu că 390 e necesară pentru lunile în care am făcut achiziții intracomunitare. Dacă am primit plată de la client din UE, sunt obligat să fac ... (vezi toată discuția)
Achizitionez pentru prima data marfa din exterior marymary marymary -sunt srl platitor de tva, inregistrat in ROI -achizitionez pentru prima data marfa din exterior, din ungaria(cartuse de toner) de la un furnizor care isi ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitar kerekesmargo kerekesmargo ca achizitia intracomunitar de servicii se schimba perioada fiscala de la trimestru la luna (vezi toată discuția)