Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Viza flotant
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Viza flotant

Buna seara,

Doresc sa-mi fac viza de flotant pentru a sustine probele pentru permis in orasul in care fac scoala de soferi. Si am cateva intrebari legate de acest aspect, as aprecia foarte mult daca cineva ma poate lamuri.

1. In cazul vizei de flotant, se lipeste ceva pe spatele cartii de identitate sau aceasta trebuie inlocuita?

2, Viza trebuie sa aiba o vechime de 3 luni pentru a putea sustine probele pentru permis?

3. Medicul de familie poate ramane cel din judetul de domiciliu?

4. Permisul trebuie schimbat cand expira viza de flotant?

Multumesc anticipat. Va doresc o seara/zi minunata! :)
1. Se lipește un autocolant cu adresa temporară. Nu se schimbă actuala carte de identitate.

2. Nu. Doar votul la alegerile locale e condiționat de vechimea reședinței.

3. Da.

4. Nu. Pe permis nu e trecută adresa.
Aveți grijă când completați adresa la care doriți să vă fie livrat permisul de conducere: să fie aceea la care puteți fi găsit în următoarele zile după ce ați susținut examenul.
Pot alege perioada de valabilitate a vizei? Trebuie anulata dupa expirare sau cum trebuie procedat?

Unde voi vota? In localitatea de domiciliu sau cea de resedinta?

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri!!

Ma scuzati pentru sirul de intrebari, incerc sa ma informez mai bine intrucat unele articole disponibile pe internet nu sunt foarte clare cu privire la unele aspecte.
Da, puteți alege. Chiar trebuie să menționați cât aveți nevoie de ea.
Având în vedere că în perioada asta nu se știe cum va fi cu programările examenelor, sunt de părere că ar trebui să o faceți minim pe 6 luni sau chiar pe un an - perioada maximă. Nu vă afectează cu absolut nimic. Nu sunteți obligată să locuiți acolo.
Nu trebuie făcut nimic când se împlinește termenul.

Votați unde vreți, dar într-un singur loc - la cel de domiciliu vreți să votați, așa e?

Întrebați, nu-i problemă :)
Va multumesc enorm de mult pentru raspunsuri! Acum pot spune cu adevarat ca ma simt lamurita, cred ca cel mai potrivit este sa fac viza de flotant pe un an, cum ati spus si dumneavoastra.

Da, la domiciliu, sunt dintr-o localitate mai mica si simt ca atarna putin mai mult votul meu pentru o shimbare acolo :).

Apreciez ca v-ati rupt din timp sa-mi raspundeti, toate cele bune!
Cu plăcere și succes la examen :)