Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am cumparat un aututurism inmatriculat Romania in luna ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am cumparat un aututurism inmatriculat Romania in luna Iulie ...

Am cumparat un aututurism inmatriculat Romania in luna Iulie 2020,in care, in actele masinii este trecuta o alta putere a motorului decat cea reala,fiind foarte nemultumit de performantele acestei masini. Ce pot sa fac in aceasta privinta,pot fi despagubit si de catre cine? Va multumesc!
Puteți da vânzătorul in judecata.
Cand ati achizitionat vehiculul nu ati realizat verificarea tehnica in service autorizat ?
Daca puterea motorului este mai mare decta cea consemnata in documentele vehiculului,inseamna ca a a fost intervenit neautorizat asupra motorului si pe timpul utilizarii vehiculului va asumati riscuri
Ati parcurs procedura de inmatriculare vehicul?
Dupa parerea mea,nu vanzatorul este de vina ,ci Registrul Auto Roman care a reinmatriculat autoturismul in Romania.
Puterea motorului este mai mica decat cea trecuta in C,I. auto de catre cei de R.A.R. fiindca asa au considerat ei ,ca este puterea motorului,motor a carui serie nu a putut fi identificata tot de cei de la R.A.R.fiindca le-a fost greu sa caute la masina, seria motorului.Nu s-a inervenit modificari asupra motorului ci doar s-a trecut in C.I.la reinmatricularea in Romania,de catre R.A.R.,niste date care nu corespund cu realitatea.Consider ca singura vina,o are numai R.AR.
draghici_mariusc, utilizator