Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Cazul consta in: Mama este proprietara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Cazul consta in: Mama este proprietara casei pe care ...

Buna seara,
Cazul consta in: Mama este proprietara casei pe care a primit-o printr-un contract de vanzare cumparare de la mama ei. Primirea s-a facut la scurt timp dupa casatoria acesteia cu tatal meu. Casa veche a fost daramata si a fost construita una noua pe acelasi teren din banii castigati de aceasta in strainatate. Pe actul casei apare doar mama.
Ei au divortat de comun acord acum cativa ani iar tata a ramas in casa respectiva, alaturi de sora mea.
Cum am putea proceda astfel incat sa se faca impartirea casei la amandoua surorile in mod egal, deoarece una ar vrea sa ramana acolo? Cum am putea face astfel incat una sa ramana cu casa iar cealalta sa renunte la dreptul ei in schimbul primirii a 50% din valoare? Care ar fi pasii?
E necesar sa se realizeze o evaluare a proprietatii?
Multumesc anticipat!
Buna seara,
Mama, care este proprietar principal avand proprietatea terenului si a 50% din casa, impreuna cu tata, care este proprietar peste 50% din casa, va pot vinde ce cote cred ei de cuviinta.
La notar valoarea bunului va fi stabilita in functie de grila lor.
Altfel, impartirea se poate face intre surori doar dupa decesul parintilor prin dezbaterea succesiunii.