Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua, Se da urmatoarea speta, La data de ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua, Se da urmatoarea speta, La data de xx.xx.xxx intre ...

Buna ziua,
Se da urmatoarea speta,
La data de xx.xx.xxx intre 2 parti, una societate comerciala cealalta persoana fizica se incheie un contract de furnizare echipamente in cuantum de 600 ron, partea pers. fizica nu-si executa platile la termen fapt pt care cealalta parte inainteaza dupa cca 2 ani cerere de chemare in judecata pe obiect 'pretentii' pentru recuperarea prejudiciului.
Instanta se comunica prin obligarea paratului la plata catre reclamant a debitului neachitat .
Hotararea ramane definitiva,
Paratul nu 'da semne' ca ar vrea sa achite acest debit, ce se poate face in continuare pe baza hotararii ramase definitve ?

Multumesc,
Apela la un executor judecatoresc.
Cu o copie a hotărârii pronunțate pe care o legalizati la instanta, mergeți la un executor judecătoresc pt a executa silit debitorul respectiv prin oprire conturi,venituri salariale,executare silită asupra bunurilor mobile etc.
Buna ziua,

Initiati executarea silita, in baza titlului executoriu, reprezentat de sentinta civila.

Executarea va viza conturile bancare, precum si bunurile detinute de societate.

Informati-va , in prealabil, despre bunurile detinute de societatea care are calitatea de debitor, respectiv de conturile bancare detinute.

Executarea silita va fi realizata in toate formele sale, prin poprire, asupra bunurilor mobile/imobile.

In prealabil, puteti inainte o notificare trimisa prin avocat.