avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 198 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Capital minim IFN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Capital minim IFN

Buna care este capitalul social minim care trebuie sa-l depuna un ifn pentru a putea acorda credite de consum garantate cu ipoteca
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:24, 24 Septembrie 2020
OG 28/2006
art.14
(1)Capitalul social minim al instituţiilor financiare nebancare va fi stabilit de Banca Naţională a României prin reglementări, fără a putea fi mai mic decât echivalentul în moneda naţională (leu) al sumei de 200.000 euro. Banca Naţională a României va putea stabili niveluri diferenţiate de capital social minim în funcţie de tipul de activitate al instituţiei financiare nebancare.
....

Regulament 20/2009
art. 10
(1) Instituțiile financiare nebancare trebuie să dispună în permanență de un capital social situat cel puțin la nivelul echivalentului în moneda națională al sumei de 200.000 euro, respectiv de 3.000.000 euro în cazul instituțiilor financiare nebancare care au inclus în obiectul de activitate acordarea de credite ipotecare, în accepțiunea art. 2 lit. c) din Legea nr. 190/1999 privind creditul ipotecar pentru investiții imobiliare, cu modificările și completările ulterioare.
...
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 24 Septembrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Capital social in valuta? C_CRISTINA C_CRISTINA La infiintarea unui S.A. (un IFN) care are ca obiect de activitate creditarea (conform autorizarii BNR), cu actionari romani, se poate depune capitalul social ... (vezi toată discuția)
Transformarea unui srl in ifn adela05 adela05 1. Ce pasi trebuie sa urmez ca sa transform un SRL intr-un IFN?? 2. Care este obiectul principal de activitate? Mai pot avea si activ. secundare? (vezi toată discuția)
Capital social ifn ContSters137674 ContSters137674 Buna ziua! Am si eu o intrebare: Stiu ca la IFN capitalul social minim este 200.000 euro si daca acorda credite ipotecare este de 3.000.000 euro. ... (vezi toată discuția)