Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Capital minim IFN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Capital minim IFN

Buna care este capitalul social minim care trebuie sa-l depuna un ifn pentru a putea acorda credite de consum garantate cu ipoteca
OG 28/2006
art.14
(1)Capitalul social minim al instituţiilor financiare nebancare va fi stabilit de Banca Naţională a României prin reglementări, fără a putea fi mai mic decât echivalentul în moneda naţională (leu) al sumei de 200.000 euro. Banca Naţională a României va putea stabili niveluri diferenţiate de capital social minim în funcţie de tipul de activitate al instituţiei financiare nebancare.
....

Regulament 20/2009
art. 10
(1) Instituțiile financiare nebancare trebuie să dispună în permanență de un capital social situat cel puțin la nivelul echivalentului în moneda națională al sumei de 200.000 euro, respectiv de 3.000.000 euro în cazul instituțiilor financiare nebancare care au inclus în obiectul de activitate acordarea de credite ipotecare, în accepțiunea art. 2 lit. c) din Legea nr. 190/1999 privind creditul ipotecar pentru investiții imobiliare, cu modificările și completările ulterioare.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic