Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Loc parcare spațiu comercial de cartier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Loc parcare spațiu comercial de cartier

Bună ziua, ma interesează legislația în ceea ce privește locul de parcare în dreptul unui spațiu comercial(magazin alimentar mixt) de cartier. Este zona de case, iar magazinul are ieșire la un trotuar de 1m lățime.
Ce drepturi am sau nu am ca și proprietar, în ceea ce privește calea de acces a magazinul.
Legislatia este codul rutier, OUG 195/2002, cu regulamentul sau de aplicare, HG1391/2006. Este interzisa parcarea pe trotuar, daca nu e amenajat de administratia locala. Iar pe carosabil e interzisa stationarea, daca exista restrictii legale in acea zona.

Puteti beneficia insa de "clementa" legii in anumite privinte:
Articolul 63
(1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste aceasta durată, imobilizarea se consideră staționare.
(2) Nu se consideră oprire:
a) imobilizarea vehiculului atât timp cât este necesară pentru îmbarcarea sau debarcarea unor persoane, dacă prin aceasta manevra nu a fost perturbată circulația pe drumul public respectiv;
b) imobilizarea autovehiculului având o masă totală maximă autorizată de până la 3,5 tone, atât timp cât este necesar pentru operațiunea de distribuire a mărfurilor alimentare la unitățile comerciale.

latka, moderator