avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare after school (srl)
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare after school (srl)

Buna ziua tuturor,

Intentionez sa infiintez un after school (SRL) si as vrea sa confirm codul caen potrivit pt aceasta activitate- 8891 activitati ingrijire zilnica copii? (Am discutat cu cineva de la dsp pt a cere cateva info in cazul in care as avea nevoie si de un aviz din partea lor si mi au spus ca pt acest caen 8891 am nevoie de cabinet medical la punctul de lucru?! Nu cred ca aceasta informatie este corecta. Mi au sugerat sa folosesc caen 8560 activitati servicii suport invatamant.)
Activitatiile care se vor desfasura la after vor fi: servirea mesei (asigurata de firma de catering), teme, activitati extra scolare (desen, art and craft, lectura, public speaking etc), limbi straine. Nu se va gati sau dormi.
Punctul de lucru va fi o casa cu 4-7 camere cu sau fara curte privata.
Imi mai puteti spune, va rog, de ce alte avize/ autorizatii am nevoie? Primarie, dsp si cam ce alt ceva?
Imi puteti recomanda deasemenea o firma care ma poate ajuta cu obtinerea acestor autorizatii?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:23, 30 Ianuarie 2021
Codurile CAEN necesare pentru infiintarea unui afterschool sunt:
8891 - Activitati de ingrijire zilnica pentru copii
5610 - Restaurante (avand in vedere servirea mancarii)
5590 - Alte servicii de cazare (in caz ca doriti sa includeti somnul in programul de after-school)
8559 - Alte forme de invatamant
8552 - Invatamant in domeniul cultural

Detalii pentru autorizatii
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deschidere afterschool in propria casa. clauddumbr clauddumbr Ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi deschide un afterschool in propria casa. (vezi toată discuția)
After school medeea2014 medeea2014 buna ziua tuturor,intentionez sa deschid afther school. Ce avize sunt necesare pentru aceasta activitate? Spatiul in care se va desfasura este inchiriat cu ... (vezi toată discuția)
Asociație de părinți adriana.carpine adriana.carpine Asociația de părinți a unei școli poate organiza activitatea after-school in scoala, încasand de la părinți bani sub forma de donații și ulterior sa ... (vezi toată discuția)