avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Reducerea impozitului la automobilele hibrid cu 95%?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Reducerea impozitului la automobilele hibrid cu 95%?

Bună seara. Ordonanță de urgenta 2/2015 art xviii prevede reducerea impozitului la automobilele hibrid cu 95%, articolul face referire la Legea 571/2003.
Ulterior codul fiscal devine legea 227/2015 dar ordonanța 2/2015 nu este abrogata. În condițiile noului cod fiscal cele doua acte legislative se mai coroboreaza?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 18 Martie 2021
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Lege abrogata ategro ategro Imi spune cineva daca s-a emis o ordonanta de urgenta in completarea unei legi , dar ulterior legea a fost abrogata , mai este valbila O.U.G ? Exemplu e O.U.G ... (vezi toată discuția)
Decizie de impunere vivians vivians in anul 2016 mi-a fost eliberata o decizie de impunere conform legii 571/2003; este corect sa se elibereze conform unei legi abrogate?? mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Anulare scutire impozit hibrid sector 2 bucuresti sorin9308 sorin9308 Buna ziua, Detin un autoturism de tip hibrid cu capacitatea cilindrica de 3301 cmc. Anul trecut, am avut o reducere de 95% la impozitul auto in baza ... (vezi toată discuția)