avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Receptie casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Receptie casa

Buna ziua dragi colegi. Am o nelamurire si nu stiu cum sa ii gasesc rezolvarea: am participat la programul teren pentru tineri si am constrauit o casa cu credit ipotecar pe apartamentul parintilor. Intre timp am facut si nunta si urmeaza ca in scurt timp sa fac receptia casei. As dori ca in acte sa apara si sotia. Aveti idee cum pot face asta?
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Aprilie 2021
Dysart, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:52, 4 Aprilie 2021
Deci dvs sunteti titular de credit si ipoteca e pe casa parintilor?
A participat si sotia la constructie sau de ce faceti asta ?
Pt ca ea contribuie la plata creditului, are un drept de creanta pt persioada in care veti plati rate impreuna.
Daca tineti musai sa fiti coproprietari, macar sa fie obligata in aceeasi masura.
Dupa un an de la casatoriei, va puteti schimba regimul matrimonial in cel al comunitatii conventionale si includeti prin conventie atata casa cat si creitul in comunitatea de bunuri.
Daca nu vreti asta si casa e fara ipoteca pe ea, ii puteti dona o cota din casa. Macar va puteti razgandi in privinta donatiei, cat sunteti casatoriti, o puteti revoca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator
Multumesc. Creditul si contractul pe teren l-am facut inainte de casatorie, iar la credit participam impreuna inca de la inceput. Vreau ca la receptie sa fim trecuti amandoi cu dreptul de copropretari si nu prea stiu cum sa fac acest lucru.
Ipoteca este pe casa parintilor pana la finalizarea constructiei noi.
Ipoteca se va muta pe constructia noua in momentul in care vom face receptia cu banca ( urmand ca in 2 luni sa facem acest lucru).
Per total vreau sa aparem drept coproprietari in toate actele si nu prea am idee cum se poate face acest lucru.

- editat - apasati pe raspunde , nu pe citeaza.
Ultima modificare: Duminică, 4 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator
v-am zis deja cum, nu cred ca puteti rezolva ceva pana la receptia casei.
schimbarea regimului matrimonial se poate face dupa 1 an de la casatorie.
personal, as alege donatia.
Ultima modificare: Duminică, 4 Aprilie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bun dobandit inainte de casatorie mar_tin mar_tin Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Inainte de casatorie, am cumparat impreuna cu sotia mea (pe atunci iubita) un apartament prin programul Prima ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! recent am intabulat casa construita împreună cu ... SergiuGg SergiuGg Buna ziua! Recent am intabulat casa construita împreună cu sotia mea , atașând celor de la OCPI toate actele inclusiv certif.de căsătorie.... ... (vezi toată discuția)
Drepturi la casa construita impreuna inainte de casatorie call54 call54 Buna ziua! Vă solicit ajutor în următoarea problemă: Un tânăr contribuie cu sume considerabile la construcția unei case împreună cu ... (vezi toată discuția)