Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am lucrat in Germania, iar in urma unor ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am lucrat in Germania, iar in urma unor probleme de ...

Buna ziua. Am lucrat in Germania, iar in urma unor probleme de sănătate am fost nevoit să-mi iau concediu medical din perioada 16.05.2020-19.03.2021, in urma căruia am primit doar 3025 euro din dreptul meu de 1280 euro lunar de la AOK, deșii avem 2 decizii de la MDK care obliga AOK să-mi plătească concediu medical, JobCenter a compensat dreptul meu bănesc cu ajutorul social pentru mine și soția mea și costul locuinței, deși noi am avut contract la AGB II. Cei de la MDK ne-au spus ca avem la dispoziție 3 ani pentru a ne recupera banii. Va rugam mult sa ne sfătuiți ce putem face in situația asta și eventual unde ne putem adresa. Va mulțumim mult.
Pentru indrumari l.uati legătura cu :
Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru RF Germania și Austria
Dna. Mihaela Mădălina TULEU
Ataşat pentru probleme de muncă și sociale
Tel: +49 (0)30 212 39 108
Fax: +49 (0)30 212 39 399
E-mail: berlin.social@mae.ro