avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am lucrat in Germania, iar in urma unor ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am lucrat in Germania, iar in urma unor probleme de ...

Buna ziua. Am lucrat in Germania, iar in urma unor probleme de sănătate am fost nevoit să-mi iau concediu medical din perioada 16.05.2020-19.03.2021, in urma căruia am primit doar 3025 euro din dreptul meu de 1280 euro lunar de la AOK, deșii avem 2 decizii de la MDK care obliga AOK să-mi plătească concediu medical, JobCenter a compensat dreptul meu bănesc cu ajutorul social pentru mine și soția mea și costul locuinței, deși noi am avut contract la AGB II. Cei de la MDK ne-au spus ca avem la dispoziție 3 ani pentru a ne recupera banii. Va rugam mult sa ne sfătuiți ce putem face in situația asta și eventual unde ne putem adresa. Va mulțumim mult.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:13, 23 Aprilie 2021
Pentru indrumari l.uati legătura cu :
Biroul ataşatului pentru probleme de muncă și sociale pentru RF Germania și Austria
Dna. Mihaela Mădălina TULEU
Ataşat pentru probleme de muncă și sociale
Tel: +49 (0)30 212 39 108
Fax: +49 (0)30 212 39 399
E-mail: berlin.social@mae.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! dacă am lucrat în austria pana în luna mai 2021 ... Cantuanamaria Cantuanamaria Bună ziua! Dacă am lucrat în Austria pana în luna mai 2021 și acum lucrez în Germania dar part Time, și am aflat ca sunt însărcinată. Intrebarea mea ... (vezi toată discuția)
Bună ziua am și eu o întrebare lucrez ca prostituata in austria ... Aida1254 Aida1254 Bună ziua am și eu o întrebare lucrez ca prostituata i austria și am asigurare dacă rămân însărcinată în Austria statul ma ajuta cu ceva-?? (vezi toată discuția)
Buna, locuiesc in germania, am facut scoala de cruce rosie in românia ... Laura paunescu Laura paunescu Buna,locuiesc in germania,am facut scoala de cruce rosie in ro.cu durata de 2ani.2000-2002.unde ma pot adresa pt recunoastere?.la birourile de recunoastere.din ... (vezi toată discuția)